Stromy skrášlili keramické výrobky

Stromy skrášlili keramické výrobky

3. júna 2015 Off Od PNky.sk

Stromy nachádzajúce sa na Winterovej ulici skrášlili rôzne zvieratá vyrobené z vypálenej hliny v rámci výstavy „Hlina, ruky a oheň“. S nápadom prišla miestna keramikárka Jana Bayer, ktorá reagovala na výzvu primátora skrášliť centrum a nadchádzajúce otvorenie kúpeľnej sezóny. Umelkyňa oslovila základné školy v meste a diela, ktoré môžete vidieť zavesené na stromoch, pochádzajú práve od žiakov.

IMG_5218_resize
Základné školy majú na stromoch svoje označenia, ale každá sa líši tiež výberom druhu keramického zvieratka. K videniu sú sovy, pávy, holuby či vážky, na ďalších stromoch nájdete čajky alebo miniatúrne vtáčie búdky.

IMG_5242_resize
Jana Bayer vyrobila na hrnčiarskom kruhu polotovary vo forme telíčok. Podľa svojich predstáv ich následne dotvorili žiaci prvého stupňa, ale aj väčšie deti a okrem modelovania hliny si vyskúšali aj glazúrovanie. Deti hotové výrobky po finálnom vypálení ešte nevideli a ich vzhľad pre ne bude prekvapením. Keramické prvotiny, ktoré sa na stromy nezmestili si môžu prezrieť návštevníci kaviarne a cukrárne Promenáda.

IMG_5222_resize„Každá škola vyzdobila svojimi zvieratkami jeden strom a od každej z nich pochádza približne dvadsať kusov. Deti sú kreatívne, z modelovania mali veľkú radosť a ja s nimi rada pracujem,“ povedala o výstave keramikárka Jana Bayer.

-lt-