Stromolezci simulovali aj záchranu raneného

Stromolezci simulovali aj záchranu raneného

19. júla 2014 Off Od

Čo najrýchlejšie sa dostať k zranenému kolegovi a bezpečne ho zlaniť na zem. Aj to bola jedna z disciplín Majstrovstiev Slovenska v stromolezení, ktoré sa uskutočnili v sobotu 19. júla v mestskom parku neďaleko futbalového štadióna.

[singlepic id=56159 w= h= float=center]

Asi dve desiatky súťažiacich z krajín Višegrádskej štvorky sa stretli, aby porovnali svoje schopnosti v oblasti, ktorá ja na Slovensku zatiaľ málo známa. „Ide o simuláciu prác v korunách stromov. Súťaž napodobňuje rôzne situácie, ktoré musia stromolezci pri svojej práci riešiť,“ vysvetlil Martin Kolník, jeden z organizátorov majstrovstiev. Ich usporiadanie odobril mestský úrad po konzultácii s pamiatkármi.

Certifikovaní stromolezci zápolili v piatich disciplínach – lezení na rýchlosť, v hádzaní lanka so závažím, v istenom šplhu, v simulácii bezpečnej práce a v záchrane raneného.

„Pri tejto disciplíne napodobňujeme situáciu, že spolulezcovi sa niečo stalo. Musím za ním vyliezť do koruny, neustále s ním komunikovať a bezpečne ho zlaniť,“ povedal Martin Kolník.

Všetci účastníci pretekov sú podľa jeho slov certifikovaní stromolezci. Vedia nie len liezť a ošetrovať stromy, ale majú aj znalosti z arboristiky. „Musia o strome vedieť všetko, vizuálne ho skontrolovať a navrhnúť riešenie.“ Väčšina z nich prišla zo Slovenska a Česka, ale svoje zastúpenie mali aj Poľsko a Maďarsko.

V Piešťanoch sa koná druhý ročník majstrovstiev. Podľa Martina Kolníka je tunajší park veľmi pekný, ale sú v ňom aj stromy, ktoré tam už dávno nemali byť. „Niektoré sú v takom stave, že by som si pod ne ani nesadol. Ako všade na Slovensku, asi aj tu chýbajú peniaze na odbornú údržbu.“

(mp)