Jazero Striebornica je aktuálne sčasti vypustené kvôli výlovu, ktorý by mal prebehnúť začiatkom apríla. Odchyty boli v uplynulých rokoch realizované o čosi skôr, približne v polovici februára, termín však musel byť tentokrát posunutý na neskorší dátum. V súčasnosti v lokalite vrcholí tiahnutie žiab, ktoré začiatkom jari putujú do jazera kvôli páreniu a znášaniu vajíčok. Dobrovoľníci ich po dohode so správcom prenášajú do menšieho vrchného jazera pri penzióne. Neskoršie vypustenie Striebornice a presťahovanie miesta párenia obojživelníkov môže mať negatívny vplyv na ich populáciu, výsledný vplyv však bude zrejme jasný až pri budúcoročnom tiahnutí. Aurel Rusnák z občianskeho združenia Kvas v súvislosti so situáciou vyzval individuálnych dobrovoľníkov, aby žaby prenášali do vrchného jazera pri penzióne. 

„Aktuálne je spodné jazero Striebornica z časti vypustené a začiatkom apríla plánujeme výlov rýb. Bylinožravé ryby sme minulý rok nasadili o niečo neskôr, ale bez ich prítomnosti by jazero zarástlo riasami a ich odumreté časti by následne znečistili vodu. Na Odbore starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade Piešťany sme sa dohodli s pánom Aurelom Rusnákom, ktorý organizuje prenášanie ropúch a ďalších obojživelníkov, že žaby sa zatiaľ dajú do horného jazera. Keď sa vyliahnu pôjdu do veľkého jazera, vyloviť by sa mali pomocou podvojkacej siete. Niekoľko žiab sa zachytilo na mreži na spodnej strane, tie som vybral a preniesol naspäť do horného jazera,“ povedal o vypustenej Striebornici správca jazera Martin Kocian.

„Oceňujeme, že správca jazera sa snaží komunikovať, nechal napustiť horné jazero Striebornice a vychádza mám v ústrety. Vrchol ťahu by mal pokračovať v najbližších dňoch a predpokladáme, že väčšina žiab bude prenesená behom nadchádzajúcich dní. Samozrejme to bude závisieť od počasia, teda od vhodnej teploty a vlhkosti. Momentálne si netrúfam odhadnúť, aký bude mať vypustenie jazera vplyv na populáciu ropúch a ostatných žiab. Na parkovisku pod hrádzou sa kvôli prenášaniu obojživelníkov stretávame každý deň so súmrakom, teda o 18.30 pričom v nedeľu čas pusenieme na 19.30. V budúcnosti by som v súvislosti s vypustením Striebornice určite ocenil, ak by k nemu došlo o čosi skôr tak ako po uplynulé roky a nebolo nijako narušené tiahnutie žiab i znáška ich vajíčok,“ povedal Aurel Rusnák z občianskeho združenia Kvas. 

-lt/Zdroj: OZ Kvas, Aurel Rusnák, Martin Kocian/Foto: vv,ht-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972