Connect with us

Aktuality

Štrajk učiteľov pokračuje, dnes sa Slovensko symbolicky spojí v živej reťazi

Published

on

Komunitné centrum ŽiWell sa v piatok 29. januára zaplnilo tými, ktorým nie je ľahostajná situácia v našom školstve. Medzi približne 50-timi účastníkmi boli okrem obyvateľov mesta aj učitelia a hlavne trojica diskutérov na pódiu. Tú tvorili Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov, Ivica Kráľová, učiteľka zo Základnej školy M.R. Štefánika a Igor Číž, pôsobiaci ako okresný predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Na legitímnosti štrajku sa síce zhodli všetci z prítomných, ale zástupca odborovej organizácie prezentoval napriek nesúhlasu so súčasným stavom školstva cestu diskusie. Dnes by mala v 15 slovenských mestách vzniknúť živá reťaz vytvorená z učiteľov, rodičov, študentov – všetkých nespokojných so stavom v školstve.

IMG_9123_resize

 

Protest pokračuje už vyše týždňa a aj napriek poklesu počtu štrajkujúcich učiteľov na 9433 a zapojených 698 škôl stále nestratil na odhodlaní. Na diskusii sa zúčastnil aj výtvarník Peter Kalmus, ktorý Branislavovi Kočanovi daroval peniaze obdržané ako vratky z platieb za plyn.

Program Živej reťaze:
Pondelok 1. február 2016
11:00 Topoľčany, Námestie M.R.Štefánika (po akcii spoločný presun do Nitry)
15:00 Rimavská Sobota, Hlavné námestie
15:30 Bratislava, Námestie slobody, Košice, pred magistrátom (Biely dom), Prešov, Kolégium
Prievidza, Námestie slobody, Nitra, Svätoplukovo námestie, Trenčín, Štúrovo námestie (pri Vodníkovi), Lučenec, Námestie republiky, Poprad, pred OC Fórum, Žilina, Hlinkovo námestie, Partizánske, Námestie SNP
16:00 Martin, Divadelné námestie
16:30 Trnava, pred radnicou

IMG_9092_resize„Za ten týždeň, kedy sú učitelia v štrajku, sa toho stalo veľmi veľa. Situácia je veľmi kritická. Zavreli sa školy, učitelia vyšli do ulíc a pridali sa k nim rodičia, vysokoškolskí študenti, verejnosť a v podstate štrajk ukazuje, že sa nejedná len o tie tri požiadavky. Ukazuje sa strašne veľa vecí, čo v našom školstve nie je v poriadku a veľa toho vyplávalo na povrch. Niekde prebieha zastrašovanie, ukazuje sa, že sú medzi nami učitelia, ktorí majú neskutočnú integritu a osobnú odvahu a do štrajku vstupujú ako jednotlivci z celej školy,“ povedal jeden z organizátorov štrajku Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov.

IMG_9094_resize„Sledovali sme televíziu a zhodli sme sa s Iniciatívou slovenských učiteľov, že naše odbory v podstate nič nevybojovali a rozhodli sme sa do toho vstúpiť, pretože si myslíme, že treba zmenu, treba kvalitu do školstva a aby medzi nás starších učiteľov mali motiváciu prísť aj mladší kolegovia,“ povedala Ivica Kráľová, učiteľka zo základnej školy M.R. Štefánika.

IMG_9091_resize

„Štrajk je určite dobrá vec, jednoznačne, keď ukážeme nespokojnosť, ktorá je obrovská u všetkých zamestnancov školstva. To ako u nás školstvo funguje je tragédia, čiže každá nespokojnosť, ktorá sa ukáže je určite veľmi dobrá. Čiže ten štrajk má aj opodstatnenie, aj s ním sympatizujeme, aj si myslíme, že je dobrý. Odbory sa uberajú trošku iným smerom, uberajú sa smerom jednania,“ povedal Igor Číž, pôsobiaci ako okresný predseda odborovej organizácie.

IMG_9099_resizeNa diskusii sa zúčastnil aj učiteľ zo Starej Turej Šimon Horna, ktorý všetkých pozval na dnešnú živú reťaz v Trenčíne. Počas víkendu vytvoril s kamarátom Matejom Struhárom pesničku s názvom „Učiteľská“, ktorou vyjadrujú podporu štrajkujúcim.
IMG_9104_resize

Diskutujúci sa zhodli okrem iného na nedostatkoch, ktoré má súčasné slovenské školstvo. Napríklad nástupný plat začínajúceho učiteľa sa pohybuje vo výške 650 eur, čo je výrazne pod priemerom iných vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Do školstva tak prichádza len málo nových pedagógov, nakoľko sa im nedostane dostatočné ohodnotenie a nemajú vytvorené dôstojné podmienky pre život. Platy sú však len jedným z bodov, na ktoré poukazujú štrajkujúci. Ďalším nemenej dôležitým bodom, ktorý zaznel v diskusii bolo poukázanie na vybavenosť škôl. Obnovy vybavenia sa doteraz dostalo len asi piatim percentám škôl a pedagógovia často učia s vecami, ktoré im slúžili ešte ako žiakom.

IMG_9078_resize

Za problematický označil Branislav Kočan aj kreditový systém platového hodnotenia. K nemu treba kredity získané prostredníctvom školení, ktoré však treba po siedmych rokoch opäť absolvovať. Jeden z organizátorov štrajku označil tento systém za nedôstojný, nezmyselný a prirovnal ho k získavaniu bodov v supermarketoch. Problémom je podľa neho aj spolitizovanie školstva a právo veta, ktoré majú momentálne zriaďovatelia. Tými nie je len Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, ale aj samosprávy, kraje a tiež Ministerstvo vnútra.

IMG_9098_resize

„Keď ide učiteľ do dôchodku a dostane 520 eur za celoživotnú prácu, tak je to ešte vynikajúce. Z týchto peňazí ledva vyžije, má ukončenú vysokú školu, celý život sa vzdelával a samozrejme robil veľmi dôležitú prácu pre tento štát a pre spoločnosť. Mladý učiteľ dostane v hrubom nejakých 650 eur a nech sa potom nikto nečuduje, že mladí ľudia túto prácu nechcú ísť robiť. U nás na Slovensku je treba sa pozrieť na to, kto štrajkuje. Štrajkujú lekári, štrajkujú zdravotné sestry, štrajkujú učitelia. Sú to všetko vzdelaní ľudia a mám z toho všetkého taký pocit, že u nás na Slovensku nie je docenené vzdelanie,“ povedal Igor Číž.

„Ja si myslím, že sme vyčerpali všetky možnosti, počnúc výzvami, pripomienkovaním, rôznymi petíciami, to všetko tu už bolo a vzhľadom na to, že tie mäkšie formy nepomohli, bol štrajk logickým vyústením. Školstvo funguje dlhé roky z určitej zotrvačnosti, častokrát na úkor učiteľov, ktorí robia veľa nad rámec svojich povinností, ale tento stav začína byť neudržateľný. Namiesto toho, aby boli učitelia za svoju aktivitu odmeňovaní, sú im hádzané polená pod nohy, narastá byrokracia a štát zbytočne komplikuje celý systém. Treba prepracovať celú koncepciu školstva, chýba nám správa o jeho stave a vízia, na ktorej by sa mali zhodnúť odborníci. Do školstva treba samozrejme investovať. Jeden priateľ mi raz povedal, že národ, ktorý nebude investovať do zdravotníctva a školstva bude chorý a hlúpy. Tretím bodom by mala byť kontrola. Keď sa do školstva investuje, je treba dohliadnuť, aby každé euro bolo investované zmysluplne. To sú myslím také základné body. Teda vízia, investícia a kontrola,“ doplnil Branislav Kočan.

„Reakcie rodičov na štrajk vnímam veľmi pozitívne. Už mnohokrát nám pomohli v rôznych kritických situáciách. Zdá sa, že chcú zmeny pre svoje deti a to je veľmi dobré. Štrajk nevnímajú len cez vlastné komplikácie a neberú ho tak, že len nechceme učiť. Berú to tak, že to robíme pre dobro ich detí, čo je pre nás naozaj povzbudzujúce. Veľmi by som si želala, aby sa zmenil systém financovania školstva a mladí pedagógovia mali po skončení vysokej školy motiváciu zamestnať sa v školstve. Tiež by som chcela, aby rodičia nemuseli suplovať štát v nakupovaní pomôcok,“ reagovala Ivica Kráľová.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články