Aktuality

Štefánikovo osudové Caproni sťahovali z Piešťan

By 7. júna 2012No Comments

Po mesiaci opatrného rozoberania krídel sa kópia lietadla, na ktorom zahynul Milan Rastislav Štefánik konečne zmestila na nákladné auto. Trup dokonalej repliky odviezli 7. júna z Vojenského historického múzea na bratislavské letisko, kde bude tri roky zdobiť odletovú halu.

[singlepic id=30947 w=320 h=240 float=left]Lietadlo váži asi 2 300 kg a bez krídel ho dokázalo z hangáru vytlačiť šesť chlapov. Museli byť opatrní. Cena tejto unikátnej kópie je totiž takmer 900-tisíc eur.

Bombardér, na ktorom sa Milan Rastislav Štefánik vracal po I. svetovej vojne na Slovensko dokázal prepraviť štyroch ľudí a asi tonu výbušnín. Talianska armáda s ním totiž podnikala torpédové útoky. Na svete sú dnes iba dva zachované exempláre a jedna replika, ktorú mohli doteraz návštevníci Vojenského historického múzea obdivovať v Piešťanoch.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=roztaE7tkpM[/youtube]

Teraz sa však na tri roky presúva do Bratislavy, kde bude vystavená pri príležitosti dokončenia nového terminálu. Bude visieť nad kaviarňou s názvom Caproni.

Myšlienka postaviť Caproni Ca 33 vznikla v Leteckých opravovniach Trenčín už v roku 1985. Stavba začala až v septembri 1994, najmä zásluhou Rastislava Ferlicu. V roku 1996 sa vedúcim realizačného tímu stavby lietadla stal známy letecký akrobat Pavol Čičo. Po jeho tragickej smrti úlohu vedúceho konštrukčnej skupiny prevzal Ján Opatovský. Repliku lietadla verejnosti predstavili v nedokončenom stave 2. mája 2003 v LO Trenčín. Hotová bola o rok neskôr. Vtedy sa presťahovala do Piešťan, odkiaľ ju už raz zapožičali na výstavu do Bratislavy.

[nggallery id=1710]

Text, foto a video: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972