Connect with us

Aktuality

Štefan Sulík priblížil zaujímavosti o nepoznanej africkej krajine – Namíbii

Published

on

Vo štvrtok 23. februára podvečer prezentoval cestovateľ Štefan Sulík v Kursalone zážitky z pobytu v juhoafrickom štáte Namíbia. Rázovitú republiku navštívili vlani v novembri spolu so synom a jeho kolegom. Členovia minivýpravy dokumentovali pobyt smartfónom, fotoaparátom a kamerou. Výber snímok a krátke videá si mohli návštevníci prezrieť priamo na prezentácii nazvanej Namíbia – očakávania, predstavy a skutočnosť. Podujatie zorganizoval Medzinárodný klub žien v Piešťanoch.

IMG_1951

Namíbia leží na juhozápade afrického kontinentu. Rozloha štátu je 17-krát väčšia ako Slovensko, no obýva ho len asi 2,3 milióna ľudí. Namíbia susedí so štyrmi štátmi – Juhoafrická republika, Botswana, Zambia a Angola. Úradným jazykom je angličtina, no je možné dorozumieť sa po nemecky a afrikánsky. Platidlom je namíbijský dolár.

Hlavné mesto Windhoek leží v nadmorskej výške takmer 1 700 m. n. m. V krajine spadne ročne priemerne 50 mm zrážok, v púšti je to 10 mm. Podiel úrodnej pôdy v krajine je iba 1 %. Priemerný vek v Namíbii je v prípade mužov 48 rokov a v prípade žien o rok viac. V oblasti náboženstva dominuje evanjelické vierovyznanie, za ktorým nasleduje katolícke.

IMG_1874

Veľa tamojších miest a obcí nesie nemecké názvy, pretože Namíbiu kolonizovali ešte v 19. storočí Nemci. Vtedy sa volala Nemecká juhozápadná Afrika. Po prvej svetovej vojne pripadla Juhoafrickej republike. Namíbia vznikla ako jedna z posledných republík na africkom kontinente v roku 1990.

IMG_1957

Štefan Sulík cestoval do Namíbie v novembri 2016 spolu so synom a jeho kolegom, ktorí zájazd zorganizovali – lepšie povedané, syn postavil otca pred viac-menej hotovú vec. „Ešte pred odchodom som musel ísť vybaviť do Viedne víza do Juhoafrickej republiky a Namíbie, na ktoré potom ale nikde neboli zvedaví. Absolvoval som očkovanie proti žltačke typu A a B, proti brušnému týfusu a dva týždne som zháňal tabletky – antimalariká, ktoré v Piešťanoch ani nemali,“ prezradil cestovateľ.

IMG_1886

Najprv cestovala trojica z Prahy letecky do Amsterdamu, kde sa začínal takmer 12-hodinový let do Kapského mesta. Toto tretie najväčšie mesto Juhoafrickej republiky je od holandského Amsterdamu vzdialené asi 9 800 kilometrov. V Kapskom meste si požičali auto, s ktorým absolvovali asi 6 500 kilometrov dlhý okruh.

IMG_1938

Po prílete do Kapského mesta sa presvedčili, že viaceré budovy majú rovnaké adresy, prvý raz teda zvonili u nezainteresovaných ľudí. Na druhý deň sa presunuli do Namíbie, kde absolvovali prehliadku druhého najväčšieho kaňonu na svete. Fish River Canyon je dlhý 160 kilometrov a hlboký takmer pol kilometra. Nevynechali ani západné pobrežie, kde v roku 1486 pristál portugalský moreplavec Bartolomeo Diaz, ktorý s posádkou hľadal cestu do Indie.

IMG_1882Duny na púšťach sa neustále pretvárajú. Piesok obsahuje síran železitý, vďaka ktorému je sfarbený dočervena. „Pýtali sa nás, či máme náhon na štyri kolesá. Hovoríme, že nie. Poradili nám vypustiť trochu vzduchu z pneumatík, aby sme mali v piesku väčšie trenie,“ prezradil Štefan Sulík. Na púšti míňali mnoho vrakov, ktorých vodiči nemali toľko dôvtipu ako oni. Ortuť v teplomere na púšti dosahovala 43 °C, pri pobreží Atlantického oceána príjemných 25 °C.

Cestovatelia prešli taktiež obratníkom kozorožca, rovnobežkou, ktorý pretína najjužnejšie miesta na Zemi. Navštívili aj pobrežie Cape Cross, kde sa zdržuje 80-tisícová kolónia uškatcov. Neďaleko od nej, v turisticky zakázanom Skeleton Coast, dodnes ťažia diamanty. V severnej časti krajiny pri hraniciach so Zambiou a Angolou prebieha povrchová ťažba uránu.

IMG_1884

„Namíbia je domovom Bantuov, Hererov, Namov, Sanov aj Himbov. Himbky sú od pol pása hore nahé. Sú potreté červenou hlinkou, ktorá ich chráni pred slnečnými lúčmi. V Namíbii žije už len približne 10-tisíc Himbov,“ povedal cestovateľ. Obyvatelia sú vraj skromní, priateľskí a stále sa usmievajú. Život aj smrť neberú tak vážne ako Slováci.

IMG_1915

Cestovatelia nevynechali ani národný park Etosha, ktorý bol v čase svojho vzniku v roku 1907 najväčšou rezerváciou na svete. „Hoci boli cesty štrkové, boli pomerne rovné. V pomerne krátkych intervaloch ich upravovali špeciálne zhŕňače, ktoré prašný povrch zarovnávali. Dá sa povedať, že cesty boli v lepšom stave, ako sú tie piešťanské,“ priznal s úsmevom Štefan Sulík.

IMG_1896

Počas návštevy národného parku videla trojica najrôznejšie zvieratá – gepardy, levy, slony, pakone, pštrosy, snovače, plameniaky, antilopy, zebry, jašterice či tropické mravce budujúce niekoľkometrové termitiská. „Pri prírodných aj umelých napájadlách vládla zvieracia hierarchia. Slony ako najväčšie zvieratá sa napili prvé, potom sa napájali zebry, antilopy a napokon vtáctvo,“ povedal cestovateľ. Lov zveri bol zakázaný pred dvadsiatimi rokmi. Zaujímavosťou je, že povrch tela každej zebry zdobia jedinečné pruhy. Ide teda o akúsi obdobu ľudských odtlačkov prstov.

IMG_20161108_174623

V predposledný deň sa presunuli do Kapského mesta, v ktorom žije 3,5 milióna obyvateľov. V posledných rokoch sa tam rozbehlo moderné stavebníctvo. Staršia zástavba domčekov a víl podľa Štefana Sulíka pripomína piešťanské sídlisko Floreát. Veľkomesto patrí medzi štyri najnavštevovanejšie mestá vo svete. Z Kapského mesta vyrazila trojica k asi tridsať kilometrov vzdialenému Mysu dobrej nádeje, ktorý bol dlho považovaný za najjužnejší cíp Afriky. V Juhoafrickej republike sa jazdí vľavo.

IMG_1943

Na pobreží Atlantického oceánu, ktoré je dlhé 1 500 kilometrov, konzumovali ryby, chobotnice a iné morské príšery, vo vnútrozemí to bola skôr zverina. Štefan Sulík prirovnáva antilopie mäso k srnčiemu. V ubytovacích zariadeniach museli šetriť vodou. „V krajine majú problém s pitnou vodou. Snažili sme sa pomôcť, vždy sme si vodou naplnili umelohmotné fľaše v bungalovoch. Pri ceste čakali domáci, že im turisti donesú vodu. Majú na deň tak liter a pol vody na celú rodinu. Tam tí ľudia žijú omnoho skromnejšie, nemajú dokopy nič, no paradoxne nič im nechýba.” Pred nákupnými centrami zvykli postávať skupinky desiatich či pätnástich domácich, ktorí sa ponúkali, že postrážia auto. Samozrejme, za bakšiš.

IMG_1879

Cestovateľ tvrdí, že jeho očakávania sa splnili, keďže podľa vlastných slov v živote nemáva príliš náročné očakávania. Negatívne ho teda neprekvapilo nič. Ďalší zájazd zatiaľ neplánuje, veď, ako sám hovorí, určite ho s nejakou zaujímavou ponukou prekvapí syn.

IMG_1931

-text a foto: vv; autentické foto: Štefan Sulík-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články