Aktuality

Štát už na čipovaní netrvá. Mestská polícia čítačku nemá

By 17. októbra 201318 októbra, 2013No Comments

Novela zákona má predĺžiť obdobie, do konca ktorého musia mať všetci psi čip, o päť rokov. Majiteľom, ktorí nedali zviera začipovať do konca septembra, zrejme sankcia nehrozí.

[singlepic id=48264 w=520 h=340 float=center]

 

Legislatíva podľa odborníkov nie je jednoznačná. Veterinári hovoria o povinnosti čipovať, mnohí chovatelia to však ignorovali. Podľa poslaneckého návrhu sa prechodné obdobie, počas ktorého musia byť všetci psi čipovaní predĺži do 30. septembra 2018.

Novela má tiež vylúčiť z tejto povinnosti všetky mačky, okrem tých, ktoré sú predmetom obchodu alebo s nimi majitelia cestujú do zahraničia. Informoval o tom hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala. Čipovanie ostatných mačiek bude podľa jeho slov dobrovoľné.

„Pretože mnohí občania s touto povinnosťou nesúhlasili a opakovane sa obrátili s rôznymi petíciami na kompetentné orgány, hlas ľudu sme vypočuli,“ uviedol hovorca s tým, že nejde o návrh ministerstva, ale skupiny poslancov.

REKLAMA

rekl-komenskeho

Napriek tomu považujú štátne orgány identifikáciu zvierat za prínosnú. „Čipovanie alebo tetovanie psa alebo fretky je dôležité z hľadiska zistenia majiteľa zvieraťa, ktoré došlo ku kontaktu s človekom, a najmä, či bolo, alebo nebolo očkované napríklad proti besnote.“

Identifikácia stratených zvierat prebieha v súčasnosti v Piešťanoch pomocou čítačky, ktorú vlastní útulok. Mestská polícia plánuje podľa náčelníka Marcela Mihálika kúpu tohto zariadenia v budúcom roku. Pomôže pri hľadaní majiteľa strateného zvieraťa alebo pri zisťovaní, či si psíčkar splnil všetky povinnosti.

Pred kúpou čítačky podľa jeho slov museli najprv zistiť, aké čipy zverolekári používajú. Tie najnovšie však musia byť univerzálne, aby dokázali poskytnúť informácie o zvierati aj v zahraničí a prostredníctvom rôznych druhov čítačiek.

Kontroly psov v dvoroch rodinných domov zákon neumožňuje. „Policajt nemôže bezdôvodne vstupovať na súkromný pozemok. Možnosti vstupu upravuje Ústava SR,“ uzavrel náčelník mestskej polície Marcel Mihálik.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

REKLAMAijav-ucto

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972