Connect with us

Aktuality

Starostovia: Ťarchu uzávierky mosta hádžu na plecia občanom

Published

on

Je bezohľadné, aby museli ľudia pri ceste do zamestnania absolvovať 20 až 30 kilometrovú obchádzku, píše sa vo vyhlásení, ktoré dnes prijali zástupcovia obcí dotknutých plánovanou uzávierkou Krajinského mosta. Šiesti z nich sa stretli na Banke, aby vyzvali kompetentných k bezodkladnému riešeniu alarmujúcej situácie.

starostovia

„Cynicky sa stavajú k občanom, ktorým na plecia hodili všetku ťarchu uzavretia mosta,“ zhodnotil starosta Ratnoviec Martin Adamča. Spolu s ním boli na stretnutí predstavitelia Moravian nad Váhom Sokoloviec, Banky, Jalšového, Radošiny a Veľkých Ripnian, ktorých o dvojmesačnej uzávierke oficiálne nikto neinformoval. Správu o tom, že alternatívne premostenie nebude investor realizovať, dostali až z médií.

Ide pritom podľa nich o nadregionálny problém. Uzávierka totiž obmedzí aj obyvateľov topoľčianskeho okresu, ktorí dochádzajú za prácou a školou do Piešťan. Počet obyvateľov dotknutých obcí odhadli na 25-tisíc. Podľa starostu Banky Jaroslava Janečka prejde cez Krajinský most denne 5 500 vozidiel.

„Sú to väčšinou ľudia, ktorí pracujú za minimálne mzdy a je pre nich nepredstaviteľné, aby riešili dochádzku do Piešťan plánovanou obchádzkou,“ povedala starostka Radošiny Marta Kolková a dodala, že zástupcovia takmer dvoch desiatok obcí z topoľčianskeho okresu sa obrátili v tejto veci na predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša. „Dodnes sme na to nedostali žiadnu relevantnú odpoveď.“

Ľudia sú podľa nej zúfali a obracajú sa práve na starostov. Aj preto by napríklad starosta Ratnoviec podporil petíciu, ktorá kompetentných vyzve k hľadaniu riešenia. Myslí si totiž, že uzávierka bude mať katastrofálne následky aj pre podnikateľov z dotknutých obcí, ktorí sa orientujú najmä na Piešťany. „Namiesto toho, aby spolupracovali s nami a vyzývali nás k určitým návrhom, rozhodnú bez nás,“  konštatoval starosta Ratnoviec Martin Adamča.

„Ako si niekto mohol dovoliť prikázať občanom, aby na vlastné náklady merali niekoľko desiatok kilometrovú cestu navyše, čo stojí nemalé finančné výdavky na pohonných hmotách a nákup diaľničnej známky nie pre vlastnú potrebu, ale z dôvodu neschopnosti nájsť náhradné riešenie pre vyriešenie havarijnej situácie?“ píšu starostovia vo vyhlásení adresovanom kraju, okresnému úradu a viacerým ministerstvám. Vyhlásenie podporia aj predstavitelia Moravian nad Váhom, Ducového, Hubiny, Ratnoviec, Jalšového, Koplotoviec, Bojnej, Nitrianskej Blatnice, Vozokán a Lipovníka.

„V súvislosti s dnešným stretnutím starostov v obci Banka TTSK vyhlasuje, že si splnil všetky ohlasovacie povinnosti a rozpočet na opravu bol schválený Zastupiteľstvom TTSK v októbri 2013. Trnavský samosprávny kraj ako vlastník cesty č. II/499 a Krajinského mosta nebol vyrozumený o konaní predmetného stretnutia, preto sa k nemu nemôže vyjadriť,“ napísal hovorca kraja Ivan Krajčovič v stanovisku k dnešnému stretnutiu starostov.

V stanovisku sa ďalej píše: „Možnosť realizácie náhradného premostenia cez rieku Váh počas uzávierky mosta  vzhľadom na veľké obchádzkové trasy je v štádiu rozhodovania, má však viac negatív ako pozitív. Problém je kto pontónový most požadovaných parametrov vlastní, koľko by stál jeho prenájom a hlavne za akých podmienok by sa vybudovali príjazdové cesty k nemu. Takéto riešenie by bolo drahšie ako samotná oprava mosta. Narážame aj na faktor časovej realizácie, pretože povoľovací proces na vybudovanie príjazdovej komunikácie by trval dlhšie ako oprava mosta. TTSK neurčuje počas uzávierky mosta obchádzkové trasy, bude však rokovať so SAD o obchádzkových trasách tak, aby doprava pre občanov bola počas uzávierky mosta čo najmenej komplikovaná.“

Oprava (22. januára 9.30 h): V článku bolo pôvodne nesprávne uvedené, že stretnutia sa zúčastnil aj starosta Moravian nad Váhom. Bol to starosta Sokoloviec. Zástupca Moravian nad Váhom pripojí svoj podpis k vyhláseniu.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články