Connect with us

Aktuality

Stánok piešťanského rezortu navštívil aj Andrej Kiska

Published

on

Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany sa zúčastnila minulý víkend veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2015 vo výstavných priestoroch Incheby Bratislava. Svojich zástupcov mali v stánku Mesto Piešťany, Slovenské liečebné kúpele, Hotel Máj, Hotel Park a Vysoká škola Goethe Uni, Fakulta cestovného ruchu Piešťany, ostatní členovia sa prezentovali propagačnými materiálmi.  Na krátku chvíľu sa v stánku zastavil vo štvrtok aj prezident Andrej Kiska. V sobotu sme veľtrh navštívili aj my z redakcie a prinášame vám krátku reportáž.

IMG_4038

Prvé dva dni veľtrhu boli určené na obchodné stretnutia, ktoré ako uviedol Štefan Šiška z Rezortu Piešťany, využili najmä zástupcovia kúpeľov. Riaditeľ rezortu si medzitým vymieňal skúsenosti s ďalšími oblastnými a krajskými organizáciami cestovného ruchu ako Klaster Liptov, Tirnavia z Trnavy, Vysoké Tatry či Košice. Na štvrtok popoludní bola dohodnutá aj prezidentská návšteva a s hlavou štátu sa stretli zástupcovia mesta. Andrej Kiska sa však zdržal len veľmi krátko, no primátor Miloš Tamajka ho podľa Š. Šišku ešte stihol pozvať na Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny.

IMG_4013

Verejnosť mala prístup na veľtrh od piatku popoludnia do nedele. Oproti minulému roku mal podľa riaditeľa stánok piešťanského rezortu lepšie umiestnenie v strednej časti haly, takže návštevníci prúdili okolo z oboch strán. Návštevnosť hodnotil Š. Šiška ako veľmi dobrú: „ Iba v piatok poobede ochromilo Bratislavu počasie, takže ľudí bolo menej.“ Rezort sa prezentoval tiež prednáškou o cykloturistike v podaní Juraja Hladkého, ktorú si vypočulo okolo stovky návštevníkov. Víkend, spojený s cyklistikou, návštevníkom ponúkal aj Hotel Máj. Kúpele Piešťany zasa poskytli návštevníkom ochutnávku termálnej vody a na ukážku bol pripravený i malý vozík s liečivým bahnom.

IMG_4047

Podľa pracovníkov Piešťanského informačného centra, ktorí návštevníkom podávali informácie a rozdávali propagačné materiály, ľudia sa najviac zaujímali o historické pamiatky, cykloturistiku a pešiu turistika, výlety, programy pre deti aj kultúrne podujatia. Informovali sa tiež na možnosti ubytovania. Najviac, samozrejme, lákala návštevníkov možnosť vyhrať pobyt v niektorom z členských hotelov.

IMG_4065

Medzi najatraktívnejšie stánky podľa nášho názoru patrili tie od susedov z Moravy a Čiech, ktoré vkusne spájali tradície s moderným dizajnom a informáciami formou naozaj veľkoplošných obrazoviek. Využili tiež nadchádzajúce MS v hokeji – návštevníci si mohli trafiť hokejkou do brány, zahrať si stolný hokej, či odfotiť sa v hokejovom drese. Moraváci odprezentovali aj Věstonickú Venušu a ľudové pesničky. Južné Čechy sa zasa uviedli husitskou históriou. Niektorí vystavovatelia sa zamerali aj na najmenších návštevníkov, pre ktorých mali pripravené rôzne súťaže, hry a balóniky.

Zo slovenských nás zaujali napríklad kopaničiarsky región Myjava so svojou chalúpkou a naozaj efektne poňalo svoje priestory hlavné mesto Bratislava. Z celoštátnych prezentácií spomenieme napríklad Maďarsko, ktoré vsadilo na trochu futuristický dizajn a sympaticky pôsobiace stánky Vietnamu či poľského regiónu Karpatia.  Trochu nezáživná sa nám naopak zdala prezentácia Rakúska či USA.

Hoci návštevnosť piešťanského stánku bola celkom slušná, v porovnaní s ostatnými nám v prezentácii chýbal ústredný motív ponuky pre návštevníkov a tiež viac interaktivity – ich zapojenia. Možno by tiež nezaškodilo, zamerať sa aj na dizajn, vychádzajúci z tradícií regiónu – či už tej kúpeľno-parkovej alebo aj cyklistickej…

(A. Drahovská)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články