Connect with us

Aktuality

Stane sa ZŠ F. E. Scherera dočasne súkromnou školou s novým zriaďovateľom?

Published

on

Zástupcovia Deutsch – Slowakische Akademien prezentovali ešte koncom júna záujem prevziať zriaďovateľské práva nad niektorou zo základných škôl v Piešťanoch. Mesto si spomedzi škôl vo svojej správe vybralo F. E. Scherera, ktorá by sa tak mohla stať súkromnou školou bez poplatkov s garantovanou rozšírenou výučbou jazykov a nadštandardným vybavením učební. Všetky podmienky sú vecou dohody medzi DSA, radou školy a mestom, dočasný prevod zriaďovateľských práv na 15 rokov by v prípade dohody muselo ešte odobriť Mestské zastupiteľstvo. 

ZŠ F.E (1)

Stretnutie medzi zástupcami rady školy i pedagogickou radou ZŠ F.E. Scherera a Deutsch – Slowakische Akademien je na pláne 21. novembra o 15:00, následne po ňom o 17:00 je na pláne prezentácia zámeru pred rodičmi žiakov. DSA už pôsobí ako zriaďovateľ napríklad v Humennom, Trebišove, Žiari nad Hronom, ale aj v Považskej Bystrici a v Trnave. Škola by v prípade dohody zostala v majetku mesta, jej priestory by boli dočasne prenajaté nemecko-slovenskej spoločnosti DSA a pedagogického zboru by sa nemali dotknúť žiadne personálne zmeny. Mestu Piešťany by mali odbudnúť zriaďovateľské povinnosti a na škole by mala byť rozšírená výučba v nemeckom jazyku a  zachované hodiny anglického jazyka. Podľa slov riaditeľky Gizely Talačovej je momentálne otázne v akej podobe by pokračovala činnosť školského klubu, centra voľného času, materskej školy a školskej jedálne, všetko je však vecou rokovaní a vzájomnej dohody.

ZŠ F.E (2)

„Škola zostane naďalej mestu a spoločnosť Deutsch – Slowakische Akademien si ju dočasne prenajme na obdobie 15 rokov. Zástupcovia DSA sa napríklad zaväzujú, že škola bude fungovať tak ako doteraz a spoločnosť bude zabezpečovať bežnú údržbu i investície do majetku. Škola by sa po zmene zriaďovateľa stala vlastne súkromnou školou, rodičia by však nehradili žiadne nové poplatky, zmeny by sa nedotkli zamestnancov a žiaci by mali garantovanú rozšírenú výučbu jazykov a nadštandardné vybavenie učební. Pribudli by aj výmenné jazykové pobyty a rôzne stáže pre študentov aj učiteľov. Všetko je samozrejme vecou rokovaní a samozrejme aj toho, ako sa k celej veci postavia rodičia našich žiakov,“ informovala riaditeľka Základnej školy F. E. Scherera Gizela Talačová.

Spoločnosť Deutsch – Slowakische Akademien patrí do portfólia nemeckého Europäische Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft (EBG) so sídlom v Magdeburgu, ktorý v Spolkovej republike Nemecko prevádzkuje 36 škôl a vzdelávacích centier. Filozofiou DSA je vytvoriť žiakom tvorivé prostredie, v ktorom získajú vzťah k učeniu sa jazyka, nadobudnú základy logického myslenia a vzťah k technike, ktorý neskôr budú môcť zúročiť počas štúdia na strednej odbornej škole alebo gymnáziu. Spoločnosť ponúka profesionalitu manažmentu školy, férový prístup medzi učiteľom a žiakom, kvalitné a moderné učebné prostriedky, rovnosť šancí medzi žiakmi a flexibilitu v individuálnych požiadavkách.
dsa-zakladne-skoly-1024x682

„Majetok naďalej ostáva samospráve, my ako nový zriaďovateľ sa zaväzujeme do neho počas doby nájmu investovať a zveľaďovať, aby bol vždy v lepšom stave ako pri prevzatí. Školné zostáva bezodplatné, takže ponechávame rovnaké podmienky ako doteraz. Vytvárame ponuku pre regionálne stredné školstvo, aby vznikali spoločné projekty spolupráce, a tým aj zabezpečujeme dostatočné informácie pre končiacich žiakov na škole, aby sa vedeli lepšie rozhodnúť, na ktorej škole budú pokračovať. Preberáme existujúce pracovno-právne záväzky ako aj dodávateľsko-odberateľské. Pre žiakov sa otvárajú nové programy na podporu jazykového vzdelávania (exkurzie, pobyty, letné campy), technického vzdelávania (dielne, exkurzie), na podporu talentovaných detí (reprezentácia školy, sociálny program), príspevky na dochádzku a podobne,“ píšu o vzdelávaní na školách Deutsch – Slowakische Akademien zástupcovia spoločnosti.

-lt/Zdroj: F. E. Scherera, Deutsch – Slowakische Akademien/Foto: archív, Deutsch – Slowakische Akademien-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články