Connect with us

Aktuality

Správa kontrolóra: Mesto na dohodách prerobilo a analýzy pre úrad zadalo Hynekovmu spoločníkovi

Published

on

Mesto Piešťany zverejnilo v piatok 11. decembra medzi materiálmi na zasadnutie zastupiteľstva správu hlavného kontrolóra o ukončených kontrolách. Okrem iného v nej uvádza, že mesto Piešťany v tomto roku uzatvorilo niekoľko dohôd o pracovnej činnosti, ktoré neboli v súlade so Zákonníkom práce ani s finančnou disciplínou. Len dohody na rôzne administratívne práce podľa kontrolóra zaťažili rozpočet o viac ako tritisíc eur oproti porovnateľným nákladom minulého roka. Okrem toho sa v správe nachádzajú dve analýzy – jedna personálna o činnostiach na odboroch MsÚ a druhá s návrhom riešení softvéru, ktoré tiež na základe dohôd spracoval firemný spoločník viceprimátora Michala Hyneka. Mesto priložené analýzy stáli ďalších 3 300 eur plus odvody.

kontrolor-peter-konecny.jpg-nggid0539592-ngg0dyn-520x340x100-00f0w010c010r110f110r010t010Podľa zistenia P. Konečného len pre potreby kancelárie primátora či archívu bolo do januára do apríla uzatvorených päť dohôd o vykonaní práce. Tie obsahovali podobnú agendu, ktorú vykonávali ďalší dvaja zamestnanci. Kým v minulosti tieto práce zabezpečovala jedna pracovníčka a v prípade potreby ďalšia z organizačného referátu, v tomto roku počas niektorých mesiacov spracovávali materiály až štyria ľudia. Okrem toho dohody neboli v súlade so Zákonníkom práce, pretože nešlo o samostatnú pracovnú úlohu, vymedzenú výsledkom, ale o bežné práce, ktoré mali vykonávať stáli zamestnanci, ako napríklad pomocné administratívne a archivačné práce, spracovanie a prideľovanie pošty, organizovanie stretnutí primátora, vedenie evidencie rokovaní, stretnutí a návštev primátora, zakladanie zápisov z konaní a komisií a podobne… „Kontrolovaný subjekt uzatvorením uvedených dohôd o vykonaní práce nepostupoval v súlade s § 223 a §226 Zákonníka práce,“ uzatvára v správe kontrolór. Kontrolór zároveň vyčíslil, že už za prvých deväť mesiacov zaťažili iba tieto dohody rozpočet mesta viac ako tritisíc eurami navyše oproti porovnateľnému stavu v minulom roku.

Aj ďalšie štyri dohody, ktoré mesto uzatvorilo pre referát majetku mesta a zariadenia sociálnych služieb, neboli v súlade so Zákonníkom práce. Kontrolór tiež konštatoval, že nesúlad so Zákonníkom mala odhaliť predbežná finančná kontrola, ktorá ale bola zrejme vykonaná len formálne.

Okrem nich mesto uzavrelo ďalšie tri dohody, všetky s tým istým človekom – v marci na personálne poradenstvo, efektivitu práce a poradenstvo v oblasti inovácií a spracovanie analýz, ďalej v apríli na analýzu pracovných postupov súvislosti s možnou implementáciou SW riešení, prieskum a analýzu dostupných riešení pre samosprávu a v máji na výstupnú analýzu výkazov činnosti zamestnancov za rok 2014. Podľa priložených analýz je ich autorom Tibor Nyitrai, spoločník viceprimátora Michala Hyneka vo firme Stout & Sublime. Mestský úrad za dohody zaplatil podľa správy kontrolóra 3300 eur plus odvody (približne tisíc eur).

mestsky uradAnalýzy, ktoré mali byť na základe týchto dohôd k dispozícii pre potreby úradu, pritom dostal kontrolór až po tretej urgencii v pondelok 7. decembra. Zistil tiež, že napríklad niektoré z materiálov, ktoré slúžili ako podklady, vypracovali sami zamestnanci, porovnávacia tabuľka o počtoch zamestnancov v niekoľkých mestách bola spracovaná až k 31. augustu bez uvedenia autora, ďalej neboli doložené výpočty finančných potrieb úradu na organizačné zmeny a chýbali aj iné čiastkové odborné analýzy či grafy. Na záver konštatuje, že „predmetné analýzy sú výsledkom duševnej práce ich autora a v tomto prípade býva zložité zhodnotiť ich kvalitu. Ich prínos pre mestský úrad by mal byť teda ľahko identifikovateľný výstupmi z týchto analýz a z naplnenia ich cieľov, napr. aj vo forme SWOT analýz, tabuliek, grafov a pod..“ Okrem vybraných informácií predložený materiál o výsledkoch kontrol obsahuje aj ďalšie fakty a zistenia. V prílohe správy kontrolóra sú aj spomenuté analýzy, ktoré sa nachádzajú na stranách 25 – 35.

-ad-, Zdroj: www.piestany.sk, orsr.sk, ilustr. fot: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články