Connect with us

Aktuality

Spoločnosť DSA sa chce stať zriaďovateľom ZŠ Scherera, učitelia ani rodičia súkromnú školu nechcú

Published

on

V pondelok 21. októbra poobede sa v Základnej škole F. E. Scherera Piešťany po prvý raz stretli predstavitelia spoločnosti Deutsch–Slowakische Akademien (ďalej len DSA) so školskou radou a podvečer aj s rodičmi žiakov. Spoločnosť má záujem stať sa dočasným zriaďovateľom školy na obdobie 15 rokov. 9. ZŠ by tak mohol viesť podnikateľský subjekt, proti čomu sú zamestnanci školy aj rodičia.

IMG_6014Spoločnosť DSA funguje na Slovensku od roku 2013 a patrí pod nemeckú spoločnosť Europäische Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft, ktorá je u nás aktívna 16 rokov. DSA ponúka školám podľa vlastných slov nové modely vzdelávania. „Postavili sme tri základné piliere: podpora cudzích jazykov – nielen nemčiny, ale aj angličtiny ako globálneho jazyka; podpora polytechniky na základných a stredných školách – aby žiaci získavali aj manuálne zručnosti, ktoré vedia neskôr využiť (…) a tretia vec je podpora športu na školách – podporujeme viacero športov,“ povedal na stretnutí predseda predstavenstva DSA Marek Nikel.

IMG_6011Pred časom odprezentovalo predstavenstvo svoju ponuku vedeniu mesta. „Spoločnosť DSA oslovila mesto Piešťany, či by chcelo ísť do tohto projektu, nakoľko v nasledujúcom roku majú možnosť zahrnúť do projektu v prípade záujmu aj Piešťany. Išlo by o dve základné školy v rámci Slovenska, ktoré by ešte vedeli kapacitne a finančne vykryť, a preto nepoviem, že sme súhlasili, ale otvorili sme rokovanie,“ prezradil primátor mesta Miloš Tamajka.

IMG_6003Žiaci podľa predstavenstva nebudú platiť školné a zamestnancov sa zmeny nedotknú. „Dokážeme, že školy dokážu byť finančne stabilne zabezpečené na dlhšie obdobie bez nutnosti školného. Zmluva o prechode práv a povinností hovorí, že školné sa nevyberá. To je garantované na celé obdobie,“ povedal Nikel. Platby v rámci ZRPŠ, za stravu a učebnice by zostali nezmenené.

IMG_5997Pridaná hodnota má spočívať v intenzívnej komunikácii medzi spoločnosťou, školou a rodičmi a v spätnej väzba. V prípade záujmu ponúka DSA rozšírenú výučbu nemčiny interaktívnou formou a návštevu Nemecka.

IMG_6012Pred viac ako rokom riešili podobnú situáciu na Súkromnej strednej odbornej škole DSA v Trebišove. Začiatkom školského roka napokon zriaďovateľskú kompetenciu po Košickom samosprávnom kraji prevzala DSA. Riaditeľ Miroslav Tóth si zmenu pochvaľuje. Podľa jeho slov vyučovací proces bol obohatený o technické vyučovanie. Žiaci navyše absolvovali exkurzie do Magdeburg či Berlína.

IMG_6018Spoločnosť DSA je financovaná nemeckým kapitálom, normatívnymi príspevkami na žiakov a zákon umožňuje aj uchádzať sa o fondy z európskych podporných zdrojov. Podľa Nikela sa na školách dá rozvíjať viacero podnikateľských činností, napríklad rekvalifikácie. Škola by sa po určitom čase mala stať samostatnou s tým, že nebude viac potrebovať od DSA žiadne finančné prostriedky. Predseda predstavenstva Marek Nikel jednoznačne vyvrátil fámy, že DSA sa má stať zriaďovateľom od 1. septembra 2017.

IMG_5993

Na stretnutie v školskej jedálni prišli desiatky rodičov. Nedôverčivo sa postavili najmä k financovaniu spoločnosti a k možnosti, že školu bude viesť podnikateľský subjekt. Riaditeľke školy Gizele Talačovej prekáža najmä nekonkrétnosť a vyhýbavé odpovede: „Ide o nič nehovoriace a nezaväzujúce slová. Nemôžem si dovoliť predať stoosemdesiat detí len-tak, bez toho, aby bolo mne alebo rade školy jasné, o čo presne ide.“ Rodičia s učiteľmi dali najavo, že si súkromnú školu neprajú. Zmenu zriaďovateľa môžu schváliť iba rodičia, rada školy a až potom poslanci mesta Piešťany.

IMG_6008

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články