Spáchali ste dopravný priestupok? Policajt vás nemusí zastaviť, pokuta vám môže prísť poštou

Spáchali ste dopravný priestupok? Policajt vás nemusí zastaviť, pokuta vám môže prísť poštou

30. septembra 2019 Off Od PNky.sk

Predstavitelia polície avizujú, že v záujme ochrany života a zdravia účastníkov cestnej premávky, v kontrolách nepoľavia. Polícia už v minulosti využívala v praxi inštitút objektívnej zodpovednosti, teraz k tomuto kroku pristúpila opäť.

„Dávame vám na vedomie, že od zajtra, 1. októbra 2019, budeme vo zvýšenej miere využívať inštitút objektívnej zodpovednosti. To znamená, že v prípade nedodržania dopravných predpisov, vám môže prísť pokuta priamo domov poštou bez toho, aby vás na ceste zastavili policajti. Tým vám chceme opätovne pripomenúť striktné dodržiavanie všetkých dopravných predpisov. Čo nevidieť sú tu Vianoce a všetci si chcú sadnúť za jeden stôl živí a zdraví,“ upozorňuje Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Polícia upozorňuje, že jeseň okrem krásnych farebných listov na stromoch znamená aj to, že treba svoje schopnosti pri vedení vozidla  prispôsobiť počasiu. „Už teraz zažívate ranné hmly, čo okrem zlej viditeľnosti prináša aj zvýšené riziko šmyku na cestách, ukončujú sa poľnohospodárske práce, preto môžete častejšie stretnúť veľké pracovné stroje,“ pripomína D. Bárdyová. Ďalej odporúča skontrolovať si osvetlenie vozidla a  odstrániť prípadné nedostatky.

„Nadránom a podvečer je aktívna aj lesná zver. Myslite na to, keď prechádzate cez prostredie, v ktorom sa zvieratá pohybujú. Aj tak milé zviera ako je srnka, či zajac, dokážu spôsobiť vážne poškodenie vozidla, nehovoriac, že zrážka s nimi môže skončiť tragicky. Preto sa zvieratám nesnažte vyhnúť vo veľkej rýchlosti. Následky šmyku totiž môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom. Ak sa aj nič vážne nestane, takto zrazenú zver nikdy neberte, ale zavolajte políciu, poľovné združenie, štátnu ochranu prírody alebo správcu cestnej komunikácie. Apelujeme aj na chodcov a cyklistov, buďte opatrní a vždy sa poriadne presvedčte, či je bezpečné cez cestu prejsť. Reflexné a ochranné prvky nie je hanba používať, môžu vám zachrániť život. Každý z účastníkov cestnej premávky môže dodržiavaním dopravných predpisov a pravidiel zvýšiť svoju bezpečnosť a predchádzať nešťastiam na cestách,“ dodáva Denisa Bárdyová.

TS Prezídium PZ / red