Connect with us

Aktuality

SOŠ vo Vrbovom kraj zrušil, priemyslovka sa už sťahuje

Published

on

Na svojom zasadaní tento týždeň poslanci Trnavského samosprávneho kraja v rámci optimalizácie siete stredných škôl definitívne odsúhlasili zrušenie Strednej odbornej školy J. Zigmundíka vo Vrbovom ako aj školskej jedálne – súčasti tejto školy. O tom, že SOŠ -ka končí, sa hovorilo už od októbra minulého roku. Budovu svojej školy opúšťajú tiež piešťanskí priemyslováci, ktorí sa v týchto dňoch sťahujú k záhradníkom na Brezovú ulicu.

„K tomuto kroku sme pristúpili preto, že škola má trvalo neobsadenú kapacitu, na ktorú bola koncipovaná. Počet študentov neustále ubúda a táto škola je z hľadiska potrieb kraja neefektívna,“ vysvetlil príčiny zrušenia vrbovskej školy župan Tibor Mikuš. S návrhom na vyradenie zo siete škol súhlasili príslušné komisie aj Rada TTSK.

História tejto inštitúcie sa začala písať v školskom roku 1952/53, kedy sa začalo so vzdelávaním zamestnancov Trikoty. Stredné odborné učilište odevné bolo zriadené v roku 1979.

Od vzniku až doteraz, ukončilo školu, ktorá prešla viacerými zmenami názvov, zriaďovateľov i odborov, vyše päť tisíc absolventov, prevažne žien, hlavne pre textilnú a odevnú výrobu. Za posledných desať rokov to boli absolventi poskytujúci služby v oblasti kaderníctva, kozmetiky a  obchodu.  Od 1.7.2002 až doteraz bol zriaďovateľom Trnavský samosprávny kraj.

Viac ako desiatka zamestnancov Strednej odbornej školy (SOŠ) Vrbové príde o prácu.  Niektorí z nich prijali ponuky neďalekých SOŠ Rakovice a SOŠ obchodu a služieb v Piešťanoch, kam by sa mal premiestniť aj zvyšok žiakov školy.

V rámci optimalizácie siete škôl kraj pred časom rozhodol aj o presune žiakov piešťanskej Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej z budovy na Námestí SNP do priestorov SOŠ záhradníckej na Brezovej, ktorá má okrem rozsiahlej budovy vo svojich priestoroch aj internát a jedáleň. Sťahovanie sa už začalo a pomáhajú s ním i pedagógovia a študenti. Od septembra by zrejme mali elektrotechnici študovať už spolu so záhradníkmi.

V objekte na Námestí SNP, ktorý projektoval architekt Belluš a bol postavený v roku 1934, študovali pôvodne budúci Tesláci od roku 1969. V apríli ju prevzala školská správa od Tesly Rožnov a po časovo krátkej rekonštrukcii budovy sa tu začalo vyučovať už od 1. septembra. V osemdesiatych rokoch minulého storočia škola zápasila s priestorovými problémami a preto pristavila na svojom pozemku nový pavilón s odbornými učebňami, laboratóriami a kabinetmi.

Budovy oboch škôl sa po vyprázdnení stanú prebytočným majetkom kraja a zrejme budú ponúknuté na predaj záujemcom vo verejnej súťaži.

-red- Zdroj a foto:sosvrbove.edupage.eu, spsepn.edu.sk, trnava-vuc.sk, archív PNky

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články