Connect with us

Aktuality

Sobáše sa zrejme znovu vrátia aj na radnicu

Published

on

Piešťanský mestský úrad mal vlastnú obradnú miestnosť vo svojich priestoroch na prízemí budovy na Námestí SNP. Tú za primátorovania Rema Cicutta prerobili na kancelárie. Odvtedy sa sobášilo v mestskej knižnici a po dohode predstaviteľov Mesta Piešťany a Slovenských liečebných kúpeľov od roku 2004 v reštaurácii v Kursalone. Od roku 2010 bola ako sobášna miestnosť schválená galéria Kultúrno – spoločenského centra Fontána. Aktuálne by sa časť obradov mala vrátiť späť na radnicu. Na najbližšie rokovanie mestskej rady a mestského zastupiteľstva je predložený návrh na určenie náhradnej sobášnej miestnosti v zasadačke Mestského úradu Piešťany s možnosťou využitia v pracovných dňoch.

„V poslednom období začína narastať počet žiadostí od snúbencov o svadby počas pracovných dní a v prítomnosti len svedkov a oddávajúcich. Tým, že sobášna miestnosť je v galérii centra Fontána, kde sa okrem výstav usporiadavajú aj rôzne podujatia a akcie, nie je možné vždy snúbencom vyhovieť. V snahe vyjsť žiadateľom o uzavretie manželstva čo najviac v ústrety a v neposlednom rade aj ušetriť čas na prípravu sobášnej miestnosti zamestnancami galérie a prepravu sobášiacich, navrhujeme schválenie náhradnej sobášnej miestnosti. Táto bude v zasadačke Mestského úradu Piešťany, Námestie SNP 1475/3 a bude využívaná len v pracovných dňoch,“ uvádza sa v dôvodovej správe materiálu predkladaného na rokovanie MsR a MsZ.

Záznam mestskej kroniky z roku 2004 hovorí: „Nová sobášna sieň mesta Piešťany – sobáše sa konali v Sobášnej sieni MsÚ,
v poslednom období približne jeden a pol roka v zasadačke mestskej knižnice. Po dohode mesta s kúpeľmi sa od konca mája 2004 začali uskutočňovať sobášne obrady v Kúpeľnej dvorane (Kursalone). Prvý sobáš v novej sobášnej sieni sa konal 29. mája 2004.“ Dôvodom na presun sobášnych obradov do iných priestorov, ako vlastnej miestnosti na pôde úradu, bola prestavba obradnej sály na kancelárie. Pri sobášoch v mestskej knižnici na druhom poschodí boli veľkým problémom schody, pre starších  svadobčanov predstavovali vážnu prekážku, keďže v tom období ešte nebol v knižnici výťah.

Radnica tiež uvažovala o tom, že po rekonštrukcii KSC Fontána sa bude sobášiť v Galérii, ale napokon sa vedenie mesta v apríli 2004 dohodlo so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany na prenájme práve zrekonštruovanej reštaurácie, ktorá slúžila ako vinotéka a vináreň. Slovenské liečebné kúpele Piešťany vypísali po pár mesiacoch od dohody súťaž na prenájom celej budovy Kúpeľnej dvorany. Jediným záujemcom bola spoločnosť Magna E.A., ktorá si v máji 2005 Kursalon aj prenajala. Spoločnosť prevzala na seba záväzok SLKP a prevádzkovala za 3,33 eura ročne sobášnu miestnosť, čo znamenalo pred každým obradom premiestniť zariadenie reštaurácie a vytvoriť „hľadiskové“ sedenie, umiestniť sobášny stôl a štátne symboly. Keďže sobáše sa konali v reštaurácii, stávalo sa, že sa počas obradu spustili niektoré zariadenia za barom, čo vyrušovalo.


V októbri 2010 sa presťahovala Art Jazz Gallery, ktorú v priestoroch riaditeľstva kúpeľov na Winterovej ulici vytvoril džezman Dodo Šošoka, do Kursalonu. Prvý oficiálny koncert v nových priestoroch sa uskutočnil 1. októbra. V nasledujúcom období mala nasledovať rozsiahlejšia zmena interiéru, tak aby priestor naozaj pôsobil ako džezový klub. Mesto tak muselo riešiť otázku, čo so sobášnou miestnosťou. Tak ako sa o tom uvažovalo už predtým padlo rozhodnutie na presťahovanie do Galérie Fontána. Mesto zriadenie sobášnej miestnosti v týchto priestoroch vyšlo na 7600 eur, keď sa kúpilo 50 ks poťahov stoličiek, mašle, koberec, sobášny stôl, znak na stôl, panel so štátnym znakom, dva paravány a žalúzie na vchod do foyer. Prvý sobáš v týchto priestoroch sa uskutočnil začiatkom januára 2011.

Prvý sobáš v Galérii Fontána 15.1.2011

S vzhľadom sobášnej miestnosti boli prví  mladomanželia spokojní. Ich veľký deň zdobili miestnosť na stenách vkusné obrazy. V nasledujúcom období sa však vyskytli aj prípady, keď počas obradov boli v galérii vystavené aj diela, ktoré nemuseli svadobčanov príliš tešiť.  Mediálnym vrcholom týchto problémov bola situácia, keď riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Piešťany M. Jurčová dala na konci minulého roka presunúť obrazy Jiřího Načeradského z výstavy, ktorú zabezpečoval galerista Martin Valo (súčasný viceprimátor), do foyer. Vyvolalo to značný ohlas na Slovensku i v Čechách a tento postup označili niektoré média za cenzúru umenia, dôvodom však boli predovšetkým práve sobášne obrady.

-th- Ilustr. foto: -lt, th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články