Connect with us

Aktuality

Sobáše sa z reštaurácie Kursalonu zrejme presunú do Galérie Fontána

Published

on

Prišlo mesto o obradnú sieň v Kursalone? Ako budú vyzerať sobáše v džezovom klube? Čo sa vlastne udialo presťahovaním Art Jazz Gallery? Hľadá piešťanská radnica nejaké alternatívy? Na tieto a ďalšie otázky sme sa pokúsili dať odpovede v nasledujúcich riadkoch.

[singlepic id=5718 w=320 h=240 float=left] „Najskôr sme nechceli reagovať v médiách, ale moji kolegovia z Kursalonu ma požiadali, aby som rôzne šumy uviedla na pravú mieru a doplnila informácie, ktoré verejnosť nepozná,“ vysvetľuje manažérka Kursalonu Adriana Drahovská. „Sobáše v Kursalone sa konajú už viac ako päť rokov v priestoroch reštaurácie, ktorej dominoval veľký barový pult. Viaceré páry z toho boli znechutené. Naša firma od roku 2005, kedy sme prevzali budovu do prenájmu, žiadala mesto, aby obrady presunuli inam. Ako podnikateľský subjekt sme totiž miestnosť počas sobášov nemohli využívať.“

V Kursalone sa sobáši od roku 2004. Mestský úrad v Piešťanoch zrušil obradnú miestnosť vo svojich priestoroch v roku 2002 a sála bola prestavaná na kancelárie. Istý čas bol na sobáše využívaný priestor na najvyššom poschodí mestskej knižnice. Dostať sa do tejto budovy bez výťahu však bolo pre niektorých svadobných hostí veľmi problematické. Radnica tiež uvažovala o tom, že po rekonštrukcii KSC Fontána sa bude sobášiť v Galérii, ale napokon sa vedenie mesta v apríli 2004 dohodlo so Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany na prenájme práve zrekonštruovanej reštaurácie, ktorá slúžila ako vinotéka a vináreň. Pár mesiacov nato však Slovenské liečebné kúpele Piešťany vypísali konkurz na prenájom celej budovy a jediným záujemcom bola spoločnosť Magna E.A., ktorá si v máji 2005 Kursalon aj prenajala.

„Dohoda o tom, že v sobotu sa reštaurácia premení na sobášnu sieň pre mega podnik, akým sú kúpele, nebola problémom, pre malú súkromnú spoločnosť však znamená veľkú záťaž. Za použitie priestoru na sobáše v sobotu popoludní platí mesto Kursalonu symbolických 3,33 eur ročne. Za túto sumu vyžaduje úpravu miestnosti, ktorú musia naši zamestnanci upratať, povynášať z nej stoly, uložiť stoličky, doniesť ťažký obradný stôl, zavesiť zástavy, nachystať ozvučenie a po ukončení sobášov miestnosť znovu uviesť do pôvodného stavu,“ pokračuje manažérka.

[singlepic id=5719 w=320 h=240 float=right]Okrem toho musia upratovať aj toalety, na ktorých sa počas sobášov niektorú sobotu premelie aj sto ľudí. „Odráža sa to samozrejme aj na zvýšenej spotrebe vody a čistiacich prostriedkov, za ktorú nám nikto neplatí. Neraz sa dokonca stalo, že ľudia, vychádzajúci zo „sobášky“, sa ponúkali z občerstvenia, prichystaného pre platiacich svadobných hostí, ktorí mali prenajaté priestory veľkej sály. Alebo nám tu ponechávali prázdne škatule a fľaše, ktorými vítali svojich gratulantov,“ hovorí Adriana Drahovská. „Napriek týmto nepríjemnostiam dodržiavame dohodu a priestor pre sobáše je vždy pripravený. Minuloročná kríza sa však podpísala na návštevnosti aj u nás, najmä v zimných mesiacoch, preto sme sa rozhodli využiť možnosť, ktorá nastala po skončení Art Jazz Gallery a po dohode s International Jazz Piešťany sme poskytli reštauráciu na organizovanie džezových koncertov.“

Myšlienku zrealizovali prakticky z týždňa na týždeň a prvý koncert odohrali piešťanskí hudobníci už 24. septembra. „Mesto malo na riešenie problému s obradnou sieňou celé roky, ale my ako podnikatelia si čakanie nemôžeme dovoliť, trhové prostredie sa mení veľmi rýchlo,“ tvrdí manažérka.

[singlepic id=4993 w=320 h=240 float=left] „Sobáška“ ešte veľkou premenou neprešla, okrem obrazov na stenách pribudla iba časť nábytku, ďalších umeleckých diel a hudobných nástrojov z „džezartu“ a koncertné krídlo zo sály sa presunulo do reštaurácie. „V čase dušičiek a blížiaceho sa adventu máme aj my menej svadobných hostín v historickej Veľkej sále, preto sa sobáše v niektoré dni budú konať i tam. Ak to nebude možné, upravíme miestnosť reštaurácie tak, ako doteraz, “ uisťuje A. Drahovská. Príkladom je minulá sobota 16. októbra, keď sa v nej konal jeden obrad.

Podľa informácií od prednostky piešťanského mestského úradu Denisy Bartošovej, na riešení vzniknutej situácie už pracujú. Momentálne sa pripravuje vizualizácia a rozpočet riešenia sobášnej siene v priestoroch Galérie Fontána, tak ako to bolo plánované kedysi. Podklady by mali byť hotové v priebehu tohto týždňa a potom bude podľa prednostky nutné stanoviť, či a kedy by bolo možné toto riešenie. Vedenie firmy prevádzkujúcej Kursalon verí, že sa podarí situáciu vyriešiť ku spokojnosti všetkých, a že budú môcť v decembri zrealizovať v Kursalone naozajstnú premenu na „džezart.“

Autor: ht    Foto: Tomáš Hudcovič – hug(o)photo agency

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články