Prvýkrát za posledných 30 rokov sa na Bradle nekonalo spomienkové podujatie so stovkami účastníkov. Koronavírus ovplyvnil podobu 101. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

Astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik Milan Rastislav Štefánik zahynul 4. mája 1919 pri leteckej nehode v Ivanke pri Dunaji. Jeho pamiatku si na výročie jeho smrti v posledných rokoch prichádzali na Bradlo uctiť stovky ľudí, medzi nimi aj najvyšší predstavitelia štátu a zahraniční diplomati.

Mimoriadna situácia spôsobená pandémiou nového koronavírusu však zmenila podobu spomienkového podujatia, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 3. mája večer. Mesto Brezová pod Bradlom informovalo, že na mieste posledného odpočinku M. R. Štefánika zapálili primátori a starostovia okolitých miest a obcí vatry. Predtým členovia Čestnej stráže položili na Mohyle veniec od prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá nad spomienkovým podujatím prevzala záštitu.

„Ohne v rohoch Štefánikovej Mohyly boli symbolom našej viery vo vlastné sily v čase boja s neviditeľným nepriateľom. Túto tradíciu sme uchovali aj v najťažších rokoch. Vatry horeli na bradlianskej Mohyle, napriek zákazom, aj počas II. svetovej vojny, aj v dobe neslobody – za komunizmu. Boli symbolom vzdoru proti násiliu doby, symbolom, ktorý v ťažkých chvíľach prebúdzal vieru v lepšie časy,“ uvádza na svojej facebookovej stránke Mesto Brezová pod Bradlom.

Text: Martin Palkovič Foto: FB/Brezová pod Bradlom

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972