Connect with us

Aktuality

Služby mesta sťahujú betónové kvetináče, nahradia ich záhony alebo stĺpiky

Published

on

Služby mesta Piešťany v týchto dňoch začali z mesta odvážať betónové a kamenné kvetináče. Nahradiť by ich postupne mali letničkové záhony všade tam, kde je možná pevná výsadba. Podľa zástupcov tejto príspevkovej organizácie mesta údržba mobilnej zelene ročne stojí okolo 5 tisíc eur, starostlivosť o ňu je tak desaťnásobne drahšia ako pri kvetinových záhonoch v parku. Za ušetrené peniaze by mesto mohlo nakúpiť dizajnové prvky tam, kde nádoby slúžili ako zábrana vstupu vozidiel.

IMG_1229

 

 

„V centre Piešťan a bezprostrednom okolí sa dnes nachádza 146  kusov mobilnej zelene, to znamená kamenných, betónových, keramických nádob alebo nádrží, ktoré sa každoročne osádzajú letničkami, prípadne drevinami,“ uvádza v tlačovej správe záhradná architektka SMP Eva Werenerová. Kvety v nádobách musia pravidelne polievať, čistiť hlinu, dosádzať, ošetrovať ich a na jeseň rastliny odstraňovať. „Tento spôsob kvetinovej výzdoby je finančne najnákladnejšou formou výzdoby mesta – až desaťnásobne drahšou ako bežné kvetinové záhony v parku,“ vysvetľuje E. Wernerová. Jeden kvetináč tak stojí ročne mesto od 30 do 40 eur, celkový ročný náklad na starostlivosť o ne je takmer päťtisíc eur.

IMG_1237Nádoby sú často v zlom stave, mnohé aj rozbité, poškodené, znečistené, z rôznych materiálov, vzhľadu, dizajnu…„V minulosti boli často  umiestnené tam, kde bolo treba zabrániť prejazdu alebo parkovaniu áut – na okrajoch trávnikov, priamo v peších chodníkoch, na rohoch  zelených plôch, zastávkach autobusov, podopierajú dopravné značky a podobne. Stali sa dopravnou pomôckou tam, kde bolo treba riešiť prevádzku mesta a komunitný priestor.  SMP navrhuje toto riešiť  úplne iným  spôsobom, adekvátnym atraktívnemu prostrediu kúpeľného mesta,“ pokračuje správa záhradnej architektky.

10. parkovisko NálepkovaSlužby mesta chcú podľa nej pristúpiť v týchto jarných dňoch k zásadnému a novému riešeniu mobilnej zelene a navrhujú mestu ušetrené financie použiť postupne na zakúpenie  inteligentných prvkov mestského mobiliáru s kvalitným dizajnom, ktoré budú trvale inštalované  na komunikáciách tam, kde je potrebné zabrániť prejazdu alebo prechádzaniu. „Takými prvkami sú zahradzovacie stĺpiky alebo zábradlia s lankami, prípadne výsuvné zariadenia, ktoré umožnia prístup vozidiel do pešej zóny len do určitých ranných hodín a potom bude zóna uzavretá pre prejazd,“ dopĺňa Eva Wernerová.

12 centrum - Alexander pasážNádoby, ktoré ostanú na pôvodných miestach, budú tento rok opäť osadené  pestrou škálou letničiek. Ak to bude možné, záhradníci nahradia mobilnú zeleň letničkovými záhonmi priamo v blízkom trávniku, aby podľa architektky miestna kvetinová výzdoba opäť patrila k atraktívnym prvkom, obdivovaným Piešťancami, návštevníkmi či kúpeľnými hosťami po celé dni ich pobytu.

IMG_123426 Royova parking
-red/Tlačová správa SMP, foto: A: Drahovská, E. Wernerová

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články