Aktuality

Slovan: Luxus, ktorý sa zmenil na ruiny

By 17. septembra 2012No Comments

Dokončili ho v roku 1906, je teda ešte starší ako Thermia Palace, ktorá práve s pompou oslavuje svoju storočnicu. Hotel v mestskom parku však nemal toľko šťastia. Už vyše 25 rokov chátra.

[singlepic id=19571 w=520 h=350 float=center]

O nenávratných škodách, ktoré na tejto kultúrnej pamiatke spôsobil zub času, hovorí každý, kto pozná jeho súčasný stav. Slávna minulosť a neutešená súčasnosť hotela Slovan bola aj témou prednášky, ktorá sa uskutočnila 15. septembra v Balneologickom múzeu.

Rozprávanie riaditeľa múzea Vladimíra Krupu bolo doplnené archívnymi fotografiami, aj zábermi ktoré mapujú súčasný stav. A toto porovnanie bolo pre prítomných šokujúce. Tam, kde sa kedysi stretávali najvyššie spoločenské vrstvy, sa dnes boja prespávať aj bezdomovci.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=apTnqu8s5xs[/youtube]

„Neviem odhadnúť, či by sa dal Slovan ešte zachrániť. Možno by sa dal s pamiatkármi zvoliť nejaké kompromis, že do pôvodného stavu by sa rekonštruovali miestnosti na prízemí a izby by boli urobené v súčasných štandardoch. Ďalšia vec je, že pokiaľ by kúpele alebo nejaký investor išli hotel opravovať, museli by mať víziu ekonomickej návratnosti,“ hovorí Vladimír Krupa.

Znovuotvorením by podľa jeho názoru ožila širšia časť mestského centra, nie len blízke funkcionalistické vily, najstaršia časť mestského parku, ktorá je teraz oplotená, ale aj okolie amfiteátra.

Ako na prednáške zaznelo, posledné projekty na opravu hotela sú zo začiatku 90-rokov. Niektoré počítali aj s tým, že vily na nábreží nahradí nová stavba, prípadne sa navzájom prepoja a Slovan bude okrem ubytovacích služieb ponúkať aj liečebné procedúry. Tieto plány však neboli z rôznych dôvodov zrealizované. Zabránila im privatizácia a následné majetkové spory.

Národnú kultúrnu pamiatku v súčasnosti chráni zákon. Jej vlastník – Slovenské liečebné kúpele Piešťany údajne investujú 50-tisíc eur ročne na jej zabezpečenie a pravidelne sa objavujú fámy o tom, že sa konečne našiel investor, ktorý hotelu vráti jeho pôvodnú slávu.

[nggallery id=1075]

Text a video: Martin Palkovič Foto:  facebook.com, archív Balneologického múzea

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972