Connect with us

Aktuality

Slnko zavítalo do Piešťan v pravý čas

Published

on

V sobotu 5. júna sa Piešťany prebúdzali do slnečného rána o niekoľko hodín skôr ako obvykle. Do stánkov na pešej zóne a v mestskom parku sa rozkladali remeselníci a výrobcovia tradičných umeleckých výrobkov. Svoju prácu tu prezentovali šperkári, kováči, medovníkari, kožiari, oceliari, drevári i keramikári.

[singlepic id=521 w=320 h=240 float=left]Tešili sa z pekného dňa a s tým samozrejme spojeným množstvom ľudí, ktorí sa pri ich stánku zastavia. „V Piešťanoch už máme svojich stálych zákazníkov. Teraz počas leta máte viacero akcií, takže sa tu objavujeme pomerne často. Ľudia si na nás zvykli a vyhľadávajú nás, čo nás veľmi teší. A navyše to dnes vyzerá na krásne počasie, tak verím, že to bude pre všetkých pekný deň,“ nadchýňala sa jedna z predajkýň medových produktov.

Ľudia v uliciach pribúdali a vyhľadávali ideálnu polohu na sledovanie slávnostného sprievodu. Na jeho čele už tradične pozdravil obyvateľov primátor mesta a jeho čestný hosť, prezident SR Ivan Gašparovič. Za nimi nasledovali predstavitelia mesta, VIP hostia, folklórne súbory, základné a stredné školy, športové kluby a hostia i súbory partnerských miest. Každá skupinka sa predstavila vo svojom typickom odeve, vlastnými výrobkami či umeleckým vystúpením. Úsmevy a uznanie na tvárach [singlepic id=459 w=320 h=240 float=left]divákov vykúzlili študenti Strednej odbornej školy technickej v Piešťanoch, ktorí sa prezentovali svojimi technickými zručnosťami. Ako nám povedal riaditeľ tejto školy, Mgr. Juraj Adamec, „každý rok sa snažíme na otvorení sezóny potešiť a upútať divákov niečím zaujímavým. Minulý rok to bola bicyklová vzducholoď, rok predtým šlapacie auto a dnes je to tzv. tricykel.“

Po slávnostnom defilé účastníkov sprievodu a príhovoroch hostí na terase Domu umenia nasledoval popoludňajší kultúrny program. V hudobnom pavilóne v parku sa na úvod predstavilo mužské spevácke trio La Gioia s repertoárom známych českých, slovenských i svetových hitov. Na svoje si prišli i milovníci rock and rollu, ktorý ponúkla kapela Junior and the Cellmates a divákov zaujali aj tóny a tanec plný španielskeho temperamentu v podaní hudobno – tanečnej skupiny Por Fiesta Flamenco. Hlavný večerný program sa začal koncertom Swing Society Orchestra. Najväčšie ťaháky večera, finalistka Super Star Dominika Stará a speváčka Katarína Knechtová boli povestnými záverečnými čerešničkami na torte. Obe interpretky prilákali množstvo divákov všetkých vekových kategórii.

[singlepic id=549 w=320 h=240 float=left] A ako vnímali koncerty i celý deň návštevníci OLKS sme sa spýtali priamo v uliciach mesta. „My sme prišli na program s deťmi poobede, pobehali sme stánky, detské atrakcie, remeselníkov. Videli sme koncert Dominiky Starej, ten sa nám veľmi páčil. Tiež som sa stretla so všetkými známymi, ktorých som roky nevidela. Čo sa nedostatkov týka, tak ma naozaj nič nenapadá. Naopak chválim čistotu mesta, dokonca minulý rok v nedeľu ráno po OLKS sme sa boli korčuľovať, a mesto bolo bez odpadkov,“ zhodnotila akciu Martina z Piešťan. Ďalší oslovený, Tomáš z Trnavy, ktorý sa do Piešťan priženil len pred pár mesiacmi, povedal: „Na otvorení som prvý krát. Celé podujatie sa mi veľmi páči, je tu veľa stánkov, atrakcií, každý si vyberie čo ho zaujíma. Privítal by som viac hudby zo žánru folk a country, a čo mi celkom chýbalo, že nevystupovala domáca kapela Slniečko.“

Po upršaných a studených dňoch sme v sobotu za krásneho počasia úspešne otvorili letnú kúpeľnú sezónu. Slnečný nádherný deň sa podpísal na atmosfére a na nálade účastníkov. Večer sediac v jednej z preplnených reštaurácií na pešej zóne, sledujúc stovky ľudí prechádzajúcich sa našim mestom som si opäť po čase mohla povedať, „áno, toto sú staré dobré Piešťany.“

A ako vnímali koncerty i celý deň návštevníci OLKS sme sa spýtali priamo v uliciach mesta. „My sme prišli na program s deťmi poobede, pobehali sme stánky, detské atrakcie, remeselníkov. Videli sme koncert Dominiky Starej, ten sa nám veľmi páčil. Tiež som sa stretla so všetkými známymi, ktorých som roky nevidela. Čo sa nedostatkov týka, tak ma naozaj nič nenapadá. Naopak chválim čistotu mesta, dokonca minulý rok v nedeľu ráno po OLKS sme sa boli korčuľovať, a mesto bolo bez odpadkov,“ zhodnotila akciu Martina z Piešťan. Ďalší oslovený, Tomáš z Trnavy, ktorý sa do Piešťan priženil len pred pár mesiacmi, povedal: „Na otvorení som prvý krát. Celé podujatie sa mi veľmi páči, je tu veľa stánkov, atrakcií, každý si vyberie čo ho zaujíma. Privítal by som viac hudby zo žánru folk a country, a čo mi celkom chýbalo, že nevystupovala domáca kapela Slniečko.“

Po upršaných a studených dňoch sme v sobotu za krásneho počasia úspešne otvorili letnú kúpeľnú sezónu. Slnečný nádherný deň sa podpísal na atmosfére a na nálade účastníkov. Večer sediac v jednej z preplnených reštaurácií na pešej zóne, sledujúc stovky ľudí prechádzajúcich sa našim mestom som si opäť po čase mohla povedať, „áno, toto sú staré dobré Piešťany.“

Autor: Petra Adamcová   Foto: hug(o)photo

[nggallery id=15]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články