Aktuality

Sĺňavu nevypúšťajú, ale korčuliarov varujú

By 14. februára 2012No Comments

Blížiace sa oteplenie zvyšuje riziko pre korčuliarov. Užívať si zamrznutú Sĺňavu bude už počas najbližšieho víkendu nebezpečnejšie. Maximálne denné teploty stúpnu podľa meteorológov nad nulu.

[singlepic id=25461 w=320 h=240 float=right]Vypúšťanie, pred ktorým včera varovali vodohospodári na Oravskej priehrade a Liptovskej Mare, na Sĺňave nehrozí. Medzera medzi ľadom a vodnou hladinou tam môže dosiahnuť aj 80 centimetrov, čo zvyšuje riziko preborenia. „Sĺňava nefunguje podobným spôsobom ako tieto nádrže. Za veľkých vôd pôsobí ako koryto, čiže všetko čo pritečie, sa aj odpúšťa preč. Preto nie je dôvod, aby sme znižovali hladinu. Ak by sme ju chceli znížiť o meter, musel by to schváliť krajský úrad životného prostredia,“ povedal Milan Koščál, riaditeľ Správy povodia stredného Váhu II.

Korčuľovanie však podľa jeho slov nikdy nie je úplne bezpečné: „Pripúšťal by som to možno v zátoke pri Lodenici, kde je stojatá voda, ale nechcem nikomu dávať námet, aby sa neutopil. Ak však niekto ide k Vtáčiemu ostrovu, maximálne riskuje.“ Ľudia totiž nevedia čo je pod ľadom. Sĺňava je v prevádzke, preto v nej aj počas zimy prúdi voda, ktorá má vyššiu teplotu a môže ho na niektorých miestach zospodu roztápať. Ak by mal ľad pri Lodenici hrúbku pol metra, pri Vtáčom ostrove to môže byť už iba 20 centimetrov.

Okresný riaditeľ hasičského zboru Peter Galbo potvrdil, že žiadneho preboreného korčuliara v tomto ani v minulom roku piešťanskí hasiči našťastie nezachraňovali. Ľudí však vyzval, aby svoje športové aktivity vykonávali na miestach, ktoré sú na to určené.

Takto to na Sĺňave vyzeralo 12. februára 2012:

[nggallery id=1410]

(mp)

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972