Connect with us

Aktuality

Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine budú poslednú júlovú nedeľu

Published

on

Veľká Javorina je najvyšším vrchom Bielych Karpát. Má svoj majestát, symboliku a históriu. Duch československej spolupatričnosti a vzájomnosti tu je prítomný už 170 rokov. Spočíva najmä v pravidelných stretnutia obyvateľov z oboch strán hranice. Poslednú júlovú nedeľu budú na česko-slovenskom pomedzí opäť ľudia žiť Slávnosťami bratstva Čechov a Slovákov. Podľa organizátorov ide o najväčšie podujatie takéhoto druhu na česko-slovenskej hranici nielen počtom návštevníkov, ale aj svojou históriou a významom.

Od roku 1990 stojí na Javorine Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti, ktorý symbolizuje väzbu príslušníkov oboch národov. Tento rok pri ňom na úvod programu slávností v nedeľu 30. júla  o 9:00 h zaznie príhovor primátorky Starej Turej Anny Halinárovej, ktorá je predsedníčkou prípravného výboru podujatia  a účastníci si pripomenú spoločnú minulosť i budúcnosť národov položením kytice kvetov. 

Ďalej bude nasledovať bohatý kultúrny program. Ten na veľkom pódiu otvorí o 9.30 h dychová hudba ZUŠ Veselí nad Moravou. Slávnostné otvorenie je naplánované na  10.30 h. O zábavu návštevníkov sa postarajú postupne DFS Štvorlístok pri ZŠ s MŠ Jána Hollého v Pobedíme, DFS Handrláček a CM Čarapa z Kunovíc, Mužská spevácka skupina Urban, Slovácký soubor Kyjov, Mužský spevácky zbor z Kunovíc, Univerzitný folklórny súbor Družba z Trenčína a na záver Ivan Mládek a Banjo Band.

Na malom pódiu je o 11:00 h naplánované vystúpenie DH Váhovanka z Mníchovej Lehoty, o 12:30 h sa predstaví  Žlutá ponorka z Uherského Hradišťa a tretím vystúpením o 14:00 h bude produkcia Ivan Terry Country Band z Bratislavy.

Slávnosti organizuje Prípravný výbor javorinských slávností zložený najmä z predstaviteľov miest a obcí prihraničného regiónu. Podporu a záštitu podujatiu poskytujú tiež štyri susediace kraje – Jihomoravský, Trenčiansky, Zlínsky a Trnavský, ktoré výraznou mierou, organizačnou a hlavne finančnou, prispievajú k tomu, aby bolo možné tieto slávnosti každoročne zrealizovať.

 

Súčasťou podujatia sú každoročne i predajné stánky. K dispozícií bude rôznorodý najmä ľudovo-remeselný tovar a tiež tradičné stánkové občerstvenie. O zábavu pre deti sa budú počas dňa starať skauti z Domu detí a mládeže Uherský Brod.

Na Javorinu sa môžete opäť dopraviť prostredníctvom bezplatných autobusov z oboch strán hranice. Cestovné poriadky nájdete na plagátoch v prihraničných obciach a mestách a na internetovej stránke www.velkajavorina.com.

V sobotu 29. 7. 2017 sa o 14. 00 h koná na vrchu Veľkej Javoriny podujatie Javorina tour 2017 – stretnutie cykloturistov z Českej a Slovenskej republiky.

-red- Zdroj: http://velkajavorina.com/

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články