Skúšali ste už jesť niekedy jesť kvety? Jedlá zmena ponúkla i takúto lahôdku

Skúšali ste už jesť niekedy jesť kvety? Jedlá zmena ponúkla i takúto lahôdku

8. októbra 2016 Off Od PNky.sk

Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch pripravila 6. októbra pre deti a žiakov z okolitých základných a materských škôl Deň zdravia a výživy. Tento deň bol zároveň aj Dňom Trnavského samosprávneho kraja a v rámci projektu Zelená škola rozbehli záhradníci pilotné podujatie s názvom Jedlá zmena. Pre návštevníkov pripravili profesori a študenti školy ochutnávky šalátov z jedlých kvetov, pričom pochutiť si mohli na kvetoch ako sú kapucínky, fuksie či aksamietnice. Celá akcia sa veľmi vydarila, o čom svedčí aj množstvo pozitívnych zápisov v kronike a dobrá nálada vyše 400 zúčastnených.

natierky_resize

Ako náhradu cestovinových špagiet pripravili ochutnávku tekvicových špagiet. Menším návštevníkom chutili najmä zdravé nátierky a to cícerová, bryndzová a tvarohová. Z vlastných školských produktov zhotovili ovocné a zeleninové šťavy a ochutnať ste mohli i zdravé ovocie zo školskej záhrady. Nakoľko bolo chladné počasie, dobre padol aj zázvorový a mätový čaj. Okrem zdravej výživy prebiehali aj rôzne športové aktivity. Žiaci za zabavili aj v kreatívnej dielni, kde si vyrobili svojho šarkana. Tieto výrobky budú ohodnotené a najkrajší šarkan bude ocenený.

sarkany_resize

Formou zážitkovej pedagogiky si mohli návštevníci podujatia užiť aj spoznávanie liečivých rastlín. Bylinky spoznávali čuchom, hmatom a zrakom, čiže zapájali všetky svoje zmysly. Žiakov sprevádzali študenti celej školy, ktorí si takto vyskúšali formou rovesníckeho vzdelávania úlohu učiteľa. Niektorí boli určite prekvapení, aké náročné je udržať pozornosť toľkých žiakov.

-Stredná odborná škola záhradnícka Piešťany-