Connect with us

Aktuality

Skríning plochonožia: zo 700 detí s pozitívnym nálezom prišlo do ambulancie iba 20 percent

Published

on

Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch ukončila ojedinelý projekt diagnostiky plochej nohy u detí u žiakov základných škôl a materských škôl v meste Piešťany. S projektom oslovilo najskôr vedenie mesta, ktoré im sprostredkovalo komunikáciu so školami. Riaditeľ NAW Štefa Kóňa na tlačovej konferencii v utorok 21. júna spolu so svojimi kolegami oznámil výsledky skríningu plochých nôh. Hoci z približne tisíc päťsto vyšetrených detí až skoro polovica (704) mala pozitívny nález, ambulanciu ďalej navštívilo len 148 pacientov, teda asi 20 percent.

Obrázok2
Výsledky projektu prezentovala lekárka Terézia Sedláčková. „V spolupráci s mestom sme oslovili základné školy, ktoré následne oslovili rodičov s informovaným súhlasom, s tým, že rodičia boli oboznámení s týmto projektom. Keď súhlasili s vyšetrením, my sme potom išli na školy, kde sme ich vyšetrili. Potom dostali späť nález pre rodičov, kde bolo napísané, či majú alebo nemajú plochú nohu.“ Tie s pozitívnym nálezom pozvali aj na návštevu ortopedickej ambulancie na ďalšie vyšetrenie a konzultáciu.

Celkom požiadala nemocnica o súhlas rodičov s diagnostikou 2837 detí z piešťanských škôl. Z nich bolo naozaj vyšetrených 1538, ploché nohy našli u 704 detí, u 132 dokonca diagnostikovali ťažší stav. Ambulanciu však z týchto sedemsto detí ďalej navštívilo už len 148. „Vychádza to 21 percent, čo si myslím, že je dosť málo,“ uviedla lekárka. Najčastejšie diagnostikovali pozitívny nález u troj- a štvroročných detí, u starších to boli dievčatá vo veku 10 rokov a chlapci vo veku 14 rokov. Deti vyšetrovali prostredníctvom špecializovaného prístroja.

P1040253Plochá noha môže byť vrodená, ale aj získaná napríklad po úrazoch, pri svalovej disbalancii, či artritíde a dôležitá je včasná diagnostika, ako aj nosenie vhodnej obuvi. Projekt Skríning plochonožia v réžii piešťanskej nemocnice je jediným na Slovensku, preto si nemajú ako porovnať štatistiky s inými mestami či oblasťami. Uvažujú tiež o jeho zopakovaní, ktoré by malo význam urobiť približne o päť rokov.

P1040250
A čo by mali rodičia robiť, aby zabránili vzniku plochej nohy u detí? „Ak majú nejaké podozrenie, mali by vyhľadať detského lekára. Ten následne posiela dieťa k špecialistovi, mal by to byť podológ, zatiaľ taká špecializácia na Slovensku nie je, ale sú tu ortopédi, ktorí sa tým zaoberajú,“ odpovedal Štefan Kóňa. Ten určí stav a liečbu, ktorej základom je rehabilitácia, v zmysle individuálneho telocviku. „Napriek tomu, že sme chceli rodičom povedať, ako majú s deťmi cvičiť, len 20 percent prišlo na poradu, ako ďalej. To je alarmujúce číslo. My sme im aj čas ušetrili, lebo sme im povedali, aký je stav u detí. To dieťa zatiaľ o ochorení nevie, ale keď ho už začnú nohy bolieť, horšie sa jeho stav rieši.“ Súčasťou liečby sú tiež ortopedické vložky, ktoré by mali byť vytvorené na mieru. Lekári spolu s mestom preto vyzývajú aj touto formou rodičov, aby deti s pozitívnym nálezom priviedli do špecializovanej ambulancie.

IMG_6058_resize.jpg (1200×800)

Riaditeľ NAW Štefan Kóňa tiež vyzdvihol podiel riaditeľov a učiteľov počas prípravy projektu, ktorí aktívne spolupracovali a zabezpečili všetko potrebné pre lekárov, rovnako ocenil spoluprácu s mestom. „V nadväznosti na tento projekt bude v spolupráci s mestom rozbehnutý aj druhý projekt na pomoc diabetikom,“ uviedol. Podľa neho pôjde o takzvanú diabetickú nohu, ktorá často končí amputáciou a pri dostatočnej starostlivosti, včasnej diagnostike a liečbe u niektorých pacientov k strate nohy nemusí dôjsť. „Je štatisticky dokázané, že po amputácii často dochádza k psychickým problémom ba dokonca až k úmrtiu.“ Vypracovaním dobrej ortézy, protézy či vložky sa podľa neho dá zabrániť samotnej amputácii alebo jej následkom.

-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články