Connect with us

Aktuality

Skoro ako z Hitchcocka – sídliskové stromy obsadzujú havrany

Published

on

Najskôr sa na vysokých stromoch objavilo pár hniezd, po troch rokoch je ich niekoľko desiatok. Obyvatelia ulice Andreja Hlinku na sídlisku pri železničnej stanici začínajú byť zúfalí. Havrany ich totiž skoro každé ráno budia už od štvrtej hodiny neznesiteľným krákaním, ktoré s malými prestávkami pokračuje aj cez deň. V činžiakoch bývajú zväčša dôchodcovia alebo rodiny s malými deťmi, ktoré tak musia obťažujúci škrek znášať celé hodiny. Problém sa už dlhodobo snaží riešiť pár obyvateľov bytoviek, zatiaľ však bezúspešne. Včera, vo štvrtok 18. júna, sa ním zaoberala na svojom mimoriadnom zasadaní i Komisia pre životné prostredie pri Mestskom zastupiteľstve v Piešťanoch.

 

Zasadnutie komisie za účasti obyvateľov ulice Andreja Hlinku bolo plné emócií. Jeden znich poukazoval najmä na to, že mesto problém neriešilo v začiatkoch, a preto sa kolónia rozrástla. Ďalší žiadal výrub alebo úpravu prerastených stromov, ktoré okrem toho, že slúžia havranom na hniezdenie, zabraňujú tiež prístupu slnečného svetla do okien. Takýto postup má aj svojich odporcov, ktorí oponovali tým, že stromy sú prirodzenou „klimatizáciou“ pre byty na horných poschodiach, a tie bývajú v lete často prehriate.


IMG_5410Hovorili tiež o tom, že podobné problémy majú aj iné mestá a odstránenie hniezd nebolo riešením, lebo kolónie sa presunuli na iné miesto. Spomenuli aj, že na usadení hravranov má vplyv tiež správanie obyvateľov – napríklad kŕmenie túlavých mačiek, ktoré si vzala za svoje jedna z miestnych dôchodkýň. Havrany ako všežravce, majú tým stály prísun potravy zo zvyškov. Prispievajú k tomu i otvorené kontajnery na smeti.

Havrany poľné sú zákonom chránené živočíchy. Počas hniezdenia, ktoré trvá od jari do jesene, nesmú byť rušené a v prípade zásahu do ich prostredia je potrebné požiadať o výnimku Ministerstvo životného prostredia. V tomto duchu vydala na základe požiadavky mesta stanovisko Štátna ochrana prírody a krajiny, Správa chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, z ktorého predseda komisie, poslanec Peter Jančovič prítomným časť i prečítal. Ochranári hlučné správanie havranov nepovažujú za ohrozujúce verejné zdravie, odporúčajú však obrátiť sa na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Stanovisko trnavský hygienik už vydal. Obyvatelia však na komisii žiadali, aby úrady situáciu posúdili ešte raz – spoločne a na tvári miesta. Svoju požiadavku zdôvodňujú najmä trvalým pôsobením hluku na ich zdravotný stav, ako aj celkovú kvalitu života.

IMG_5405

Po búrlivej diskusii sa prítomní nakoniec zhodli na ďalšom postupe – komisia odporučí Mestu Piešťany zorganizovať do konca júla stretnutie zástupcov dotknutých orgánov – Ministerstva životného prostredia, Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, za účasti ďalších odborníkov – arboristu, dendrológa a ornitológa. Komisia ďalej prijala uznesenie, aby mestská polícia častejšie sledovala priestor a účinnejšie zakročila voči kŕmeniu túlavých mačiek. Referátu životného prostredia tiež odporučili riešiť situáciu s prerastenou zeleňou na sídlisku a vymeniť kontajnery na smeti, ktoré sa nedajú zatvoriť. Predseda komisie bude tiež požadovať vyjadrenie, ako sa so situáciou vysporiadavajú iné mestá.

IMG_5413

Osídľovanie sídliska kolóniami havranov nie je iba problémom Piešťan. Dlhodobo s nimi bojuje mesto Poprad, kde na vtáky použili aj ostreľovanie prakom s drevenými kockami, ďalej bratislavská Petržalka, ale tiež nemecký Berlín, kde už nastúpia poľovníci, pretože podľa článku tlačovej agentúry vrany začali napadáť ľudí. Havrany, vrany a krkavce patria do spoločnej čeľade krkavcovitých a vo všeobecnosti sa považujú za veľmi inteligentné vtáky, ktoré si odovzdávajú informácie a chránia svoje potomstvo.

Riešenie problému tak nebude jednoduché a zrejme si bude vyžadovať viacero postupov- od úpravy a orezania stromov, zhodenia hniezd i nasadenie plašičov či dravých vtákov, ktorí sú ich prirodzenými nepriateľmi.

-ad-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články