Connect with us

Aktuality

Škôlkárom pribudne trieda, niektorí sa aj tak nezmestia

Published

on

V Piešťanoch pribudne jedna mestská trieda pre škôlkárov. Problém s nedostatkom miest v materských školách to však celkom nevyrieši. V septembri má podľa pôvodného plánu nastúpiť do škôlok 661 detí (z toho 201 novoprijatých). Z 91 neprijatých sa vďaka novej triede v budove ZŠ na ulici F. E. Scherera ujde miesto ďalším dvadsiatim dvom. Ostatné deti musia na mestskú škôlku čakať do ďalšieho septembra.

„Škôlky prednostne prijímali deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti s dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou. Ostatné podmienky prijímania určili riaditeľky MŠ,“ vysvetľuje vedúca referátu školstva piešťanského mestského úradu (MsÚ) Jolana Podobová. Dvanásť detí z tých, ktoré počas zápisu do MŠ neprijali, spĺňa všetky kritériá prednostného prijatia. Ďalších 16 detí spĺňajúcich ostatné podmienky dovŕši od septembra do konca roka 2011 vek tri roky. Tieto deti získajú tiež nárok na prijatie. Rodičom niektorých pomôže otvorenie novej triedy. V prípade, že príslušné orgány schvália výnimku, zmestí sa do nej maximálne 22 škôlkárov.

[singlepic id=14665 w=320 h=240 float=left]„Deti budeme prijímať striktne podľa poradovníkov, ktoré boli vytvorené na zápise,“ povedala prednostka MsÚ Denisa Bartošová a potvrdila aj zámer otvoriť triedu už v septembri: „Všetko závisí od toho, že v daných priestoroch bola platná zmluva s organizáciou, ktorá dostala výpoveď. Výpovedná lehota im končí 30. júla, ale sľúbili nám, že uvoľnia priestory 15. júla. Ak to bude skutočne tak, hneď na druhý deň nastupujeme, máme už vybratého dodávateľa. Dúfam, že sa nám triedu podarí otvoriť 1. septembra.“

Najväčší problém vidí v presune peňazí na mzdové prostriedky: „Financujeme to z podielových daní a tie nám teraz posledné dva mesiace vypadávajú,“ dodala. Podľa jej slov naplnila radnica  zákonné povinnosti, pretože prijali všetky deti, ktoré spĺňajú stanovenú vekovú hranicu. Ďalším pomôže otvorenie novej triedy. Problém rodičov detí, ktorým „nevychádzajú roky“ však zostáva nevyriešený. Keď ich ratolesť dovŕši tri roky strácajú nárok na rodičovský príspevok. Ak sú narodené po 1. januári do škôlok sa dostanú až v septembri. Rodičia dovtedy zostávajú bez príspevku a jeden z nich nemôže pracovať alebo musia hľadať náhradné riešenie.

Pomohli by peniaze

Podľa výpočtov referátu školstva záujem o škôlky v najbližších rokoch porastie. „Na základe podrobnej analýzy demografického vývoja, predpokladaného počtu detí vo veku 3 až 5 rokov a celkovej kapacity miest v MŠ, chce Mesto Piešťany nedostatok voľných miest riešiť vyčlenením potrebných finančných prostriedkov a rozšírením kapacitných miest materských škôl o alokované triedy,“ načrtla riešenie nepriaznivého vývoja Jolana Podobová.

Na škôlkárov sa pritom skladá mestský úrad, rodičia i štát. Mesto prispieva sumou podľa potrieb konkrétnej škôlky od 2050 do 2159 eur na jedného žiaka ročne. Od štátu dostane samospráva v závislosti od počtu detí asi 1 227 000 eur ročne z podielových daní. „Treba však poznamenať, že v minulom kalendárnom roku neboli cez podielové dane mestu poukázané finančné prostriedky tak, ako boli plánované,“ povedala Jolana Podobová. Rodičia platia 8,30 eur mesačne, s výnimkou predškolákov (detí starších než 5 rokov), ktorým prispieva štát.

Radnica zrušila jednu škôlku

Pod piešťanskú samosprávu prešlo desať materských škôl v roku 2002. O tri roky neskôr sa radnica rozhodla zrušiť škôlku na Javorovej ulici s kapacitou 68 detí. Podľa Jolany Podobovej mal tento krok viacero dôvodov „…nedostatok finančných prostriedkov, voľné kapacity v materských školách, klesajúca demografická krivka. Aj po zrušení však bola kapacitná rezerva asi 100 voľných miest.“ Zostávajúce škôlky mestská samospráva zlúčila do štyroch právnych subjektov.

„Postupne sa zvyšujúce počty detí zapísaných do materských škôl sme v minulosti riešili zriadením dvoch tried v priestoroch ZŠ F. E. Scherera s kapacitou asi 40 detí, ktoré sú alokovanými triedami MŠ na ulici 8. mája,“ vysvetlila vedúca referátu školstva.

Tlačivá budú na internete

Mamičky sa v diskusii pod článkom uverejneným vo februári sťažovali, že kvôli tlačivám na zápis museli navštíviť materské školy. Jolana Podobová potvrdila, že tlačivá budú pred najbližším zápisom prístupné na webe mesta.

Autor: M. Palkovič Ilustračné foto: T. Hudcovič

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články