Skauti v Piešťanoch oslobodzujú Helenu i skrášľujú Spartu

Skauti v Piešťanoch oslobodzujú Helenu i skrášľujú Spartu

7. augusta 2017 Off Od PNky.sk

Piešťany v týchto dňoch hostia dve stovky skautov a päťdesiat dobrovoľníckych organizátorov vrámci 8. národného vodného jamboree so zahraničnou účasťou Aqua 2017. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v nedeľu podvečer a už dnes ráno účastníci absolvovali Hon na kalydónskeho kanca, oslobodzovali sestru Helenu, vypravili sa za zlatým rúnom i zveľaďovali Spartu.

Aqua je tradičným podujatím slovenských vodných skautov s účasťou zahraničných skautov. Tento rok prišli do Piešťan hostia z Čiech, Írska, Talianska a Španielska. „Cieľom podujatia je poukázať na alternatívne možnosti trávenia voľného času, ktoré vodné prostredie mladým ľuďom ponúka. Chceme vytvoriť mladým ľuďom priestor na stretnutie, vytvorenie priateľstiev, výmenu nápadov a skúseností, získavanie vedomostí a motivácie do budúcnosti. Cieľom je taktiež prezentovať skauting a vodný skauting – interne, širokej verejnosti i medzinárodne,“ vysvetľuje Veronika Panáková, PR koordinátorka podujatia.

Myšlienka Aqua sa objavila v roku 1998. Odvtedy bolo podujatie zorganizované celkom 8-krát – v Trstenej, v Námestove na nábreží Oravskej priehrady, pri nádrži Liptovská Mara v Liptovskom Hrádku. V priebehu rokov počet účastníkov vzrástol zo 40 (1998) na 500 ľudí z 12 krajín v roku 2008. Po odmlke odštartovala AQUA nanovo v roku 2015 v komornom obsadení, ale o to hustejším programom a tento ročník je ďalším pokračovaním. Do Piešťan prišlo 200 účastníkov a o priebeh sa stará ďalších 50 dobrovoľníckych organizátorov. 

Foto-Samot

Účastníci majú každý deň iný program vrámci štyroch skupín. Absolvujú napríklad Hon na kalydónskeho kanca, teda turistiku prepletenú hrami v kopcoch Malých Karpát, či Oslobodenie Setry Heleny, čo je splav Váhu z Nového Mesta nad Váhom do Piešťan. Zaujímavou aktivitou je výprava  Iásona a Argonautov za Zlatým rúnom do Kolchidy. Že vám názov nehovorí veľa? Správne však tušíte, že ide o plachtenie po Sĺňave, ktorému v prvý deň prialo i počasie, keď fúkal severovýchodný vietor primeranej sily.

Dôležitou súčasťou podujatia sú aj komunitné aktivity, čiže Zveľaďovanie Sparty. Vrámci nich skauti pomáhajú s obnovou piešťanského prírodného kina. Dnes čistili priestor od náletov, ktoré stihli vyrásť od posledných brigád, ďalej opravovali betónové časti lavičiek, či čistili konštrukciu, na ktorej bude ukotvené nové plátno.

Večer po namáhavom dni plnom dobrodružstiev a zážitkov čaká účastníkov ešte večerný program. Vrámci otváracieho večera ich napríklad zabával Noel McCarthy s Piešťancami Gustávom Nieplom, Michalom Bezákom a Danielom Kučkovským.

Podujatia vyvrcholí v piatok 11. augusta Poslednou výpravou, čo je celodenná bojová hra, ktorá sa bude odohrávať v centre podujatia teda v kempingu Lodenica a v jeho okolí. Úlohou je ukradnúť stádo býkov spolu s bratrancami Lynkeom a Idom.

Pozriete si zopár fotografií z prvých dvoch dní podujatia:

Foto-Samot

Foto-Samot

Otvorenia sa zúčastnil aj viceprimátor Martin Valo (vpravo) a predseda predstavenstva Rezortu Piešťany Peter Tremboš. Foto-Samot 

-th- Foto: Šamot a Tomáš Hudcovič