Aktuality

Skauti si užívajú jamboree

By 12. augusta 2012No Comments

Na ranči v Kráľovej Lehote sa práve koná 11. stredoeurópske jamboree. Medzi 800 skautmi, ktorí si prišli užiť na Slovensko týždeň zábavy a vzájomného spoznávania, je aj 30 priaznivcov skautingu z Piešťan.
„Názov „jamboree“ vymyslel sir Robert Baden-Powell, zakladateľ svetového skautského hnutia. Údajne je zložené zo svahilského priateľského pozdravu „jambo“ a slova „corroboree“, pochádzajúceho z domorodých austrálskych jazykov, ktoré znamená „slávnostné stretnutie”. Možných etymológií slova je ale viacej – podľa rôznych názorov pochádza z hindštiny alebo z jazykov pôvodných obyvateľov severnej Ameriky. Hlavným cieľom jamboree je stretávanie sa mladých ľudí rôznych náboženstiev, kultúrnych regiónov a národov. Na takejto akcii majú mladí ľudia jedinečnú šancu nadviazať nové kamarátstva s rovesníkmi z iných častí krajiny a susedných štátov, zažiť s nimi kopec zábavy na aktivitách, netradičných športoch a hrách.

[youtube width=“522″ height=“320″]http://www.youtube.com/watch?v=TCRU0Qav2U4[/youtube] V skautskom svete poznáme „veľké“ svetové skautské jamboree, menšie regionálne jamboree a národné jamboree. Stredoeurópske jamboree sa koná pravidelne každé dva roky. V jeho organizácii sa striedajú krajiny Vyšehradskej štvorky – Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česká republika. Skauti z týchto štyroch organizátorských krajín bývajú zastúpení najväčším počtom účastníkov. Stredoeurópske jamboree je veľmi obľúbené aj medzi skautmi z okolitých európskych krajín, a to najmä pre svoju rodinnú atmosféru a atraktívny program. Niekedy sa dokonca stane, že do Európy zavítajú skauti z orientálnych krajín ako je Pakistan či dokonca z ďalekého Východu z Taiwanu,“ informovali organizátori podujatia, medzi ktorými je tiež 10 členná skupina z Piešťan.
Základný kameň programu tvorí päť aktivitových blokov, založených na štyroch elementoch. Piatym elementom je skauting, ktorý prepája všetky ostatné. Koncepcia programu je vymyslená tak, že každý bude mať možnosť zúčastniť sa jednotlivých blokov v dňoch, ktoré mu budú pridelené. Popri tom sa účastníci môžu tešiť na množstvo voľne prístupných aktivít, prebiehajúcich v areáli táboriska. Okrem toho je vždy pripravený večerný program v podobe zahajovacieho a záverečného ceremoniálu, večerných aktivít, koncertov a diskoték. Jeden deň venujeme Festivalu kultúr, ich spoznávaniu a ochutnávke národných špecialít. Stredoeurópske jamboree je najväčšou skautskou akciou na Slovensku.

Autor: db/jamboree.sk Foto a video: jamboree.sk

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972