Connect with us

Aktuality

Skauti likvidovali smetisko vo svojom „novom“ dome

Published

on

Piešťanskí skauti, potom čo opustili objekt v mestskom parku, už päť rokov prežívajú v provizórnom útočisku u jezuitov a stredisku Zrnko. Nečudo, že robili všetko preto, aby sa im podarilo získať vlastné priestory. Jedným z možných riešení ich priestorového problému, bol mestský objekt na Meštianskej ulici, kde sídlila kedysi autoškola. Na októbrovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany, poslanci jednohlasne schválili predaj tejto budovy práve piešťanským skautom. Minulú sobotu 16. októbra sa konala brigáda, ktorej cieľom bolo vyčistiť priestory od neporiadku nahromadeného predchádzajúcimi nájomníkmi.

[singlepic id=5946 w=320 h=240 float=left]Skauti a skautky si vysúkali rukávy, vyzdobili svoje oblečenie nálepkami, ale aj reflexnými vestami z čias autoškoly, ktoré vo svojich nových priestoroch našli a pustili sa do upratovania. „Snažili sme sa ako sa najlepšie dalo vytriediť odpad na všetky separovateľné zložky. Bolo tu toho dosť veľa, ešte z čias autoškoly, ale aj po predajni, ktorá tu bola. Teší nás, že nám mesto, okrem toho že nám predalo objekt, pomáha aj s likvidáciou tohto odpadu,“ hovorí piešťanský skaut Jozef Streženec. Medzi skautami momentálne vládne nadšenie z toho, že majú vlastné priestory. Prečo museli opustiť objekt v mestskom parku a čo nasledovalo? „Náš skautský zbor po dlhú dobu využíval priestory poskytnuté rehoľou Školských sestier de Notre Dame, za čo sme im dodnes veľmi vďační. Tento starší dom bol pre nás ako stvorený jednak svojou polohou pri mestskom parku, kde sme mohli realizovať hry pre deti a jednak svojou veľkosťou. Rehoľníčky sa však rozhodli zrekonštruovať objekt a využívať ho pre vlastnú prácu s deťmi a mládežou. Už päť rokov preto pôsobíme na dvoch miestach v Piešťanoch, za ktoré patrí vďaka Mestu Piešťany a komunite Spoločnosti Ježišovej – jezuitom. Sú to však dve malé miestnosti, ktoré nie sú pre naše aktivity úplne vyhovujúce a okrem iného spôsobili pokles členov v 80. zbore skautov, ktorý bol v minulosti najväčším na Slovensku,“ vysvetľuje Jozef Streženec.

[singlepic id=5937 w=320 h=240 float=right]Mesto Piešťany vyhlásilo súťaž na predaj objektu na Meštianskej ulici, v ktorej hlavným kritériom bola najvyššia ponúknutá cena. Do prvej obchodnej verejnej súťaže, s minimálnou cenou stanovenou znaleckým posudkom (142 733 €), sa neprihlásil nikto. Mestské zastupiteľstvo v druhej súťaži schválilo predaj budovy skautom, ktorí ponúkli 20 000 €, s podmienkou, že mesto má na nehnuteľnosť predkupné právo, v prípade, že ju budú chcieť skauti v budúcnosti predať.

„Vedeli sme, že trhová hodnota ďaleko prevyšuje našu ponuku a teda, že pre Mesto Piešťany je to skôr symbolická suma. Rovnako je však pravdou, že spoločenská hodnota, ktorú skauting komunite prináša, a ktorú bude môcť vďaka vlastnému skautskému domu prinášať vo väčšej miere, je najmä z dlhodobého pohľadu nevyčísliteľná,“ hovorí J. Streženec.

[singlepic id=5943 w=320 h=240 float=left]Objekt nie je zrovna v najlepšom stave, je odpojený od vody, plynu a elektriny a najmä sociálne zariadenia si budú vyžadovať celkovú rekonštrukciu. „Otázkou je aký komfort chceme v týchto priestoroch dosiahnuť. Keďže objekt je už v našom vlastníctve, dá sa hovoriť aj o dlhodobejších investíciach. Všetko to však bude musieť byť postupné, keďže sme sa už kúpou značne zadĺžili. Pre nás je 20 000 eur veľká suma. Viac ako polovicu sme si museli požičať od Ústredia Slovenského Skautingu a od našich dospelých členov. Preto chceme aj týmto spôsobom povedať všetkým, ktorým nie je skauting v Piešťanoch ukradnutý, že by sme boli nesmierne vďační za akúkoľvek pomoc, či už finančnú alebo materiálnu,“ ďakuje a zároveň prosí Jozef Streženec.

Prioritou číslo jedna je momentálne opätovné pripojenie objektu na elektrinu, vodu a plyn a vyriešenie otázky kúrenia, aby sa dalo v novom skautskom dome existovať aj v zime. Skauti hovoria, že bude trvať niekoľko rokov kým dostanú budovu do komfortného stavu, avšak v momente ako vyriešia problémy s inžinierskymi sieťami a kúrením, plánujú sťahovanie. Keďže je im momentálne každé euro vzácne, plánujú finančnú zbierku a benefičné podujatia, ktoré by pomohli vyriešiť ich problémy.

Autor: ht  Foto: hug(o)photo agency – Tomáš Hudcovič

[nggallery id=224]

Continue Reading

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.