Silvester môžete osláviť aj na Veľkej Javorine

Silvester môžete osláviť aj na Veľkej Javorine

30. decembra 2018 Off Od PNky.sk

Obyvatelia pohraničných obcí zo Slovenska a Čiech sa každoročne 31. decembra stretajú na najvyššom vrchu Bielych Karpát, Veľkej Javorine. Inak to nebude ani tento rok, keď sa znova bude oslavovať Silvester na pomedzí a rozhorí sa Česko-Slovenská vatra priateľstva.
Vrámci programu na vrchole pri pamätníku tento rok zaspieva Mužský spevácky zbor z Boršic u Blatnice. Rozhorí sa vatra, pri ktorej si zaspievajú všetci prítomní a podávať sa bude varené víno na zahriatie.  Začiatok podujatia je o 13:00 h.

Tradícia stretávania sa zástupcov oboch národov na Javorine siaha ďaleko pred vznik Československa a je dôkazom skutočného bratsva oboch národov napriek rozdeleniu spoločného štátu. „Paradoxne možno práve rozdelenie Československa spôsobilo zintenzívnenie vzájomných vzťahov oboch národov a uvedomenie si vzájomnej blízkosti,“ povedala členka prípravného výboru Javorinských slávností a bývalá starostka mesta Kunovice Ivana Majíčková.

Dnes na Javorine snežilo, takže zajtra si užijete naozaj nádherný i keď možno trochu veterný deň. Takto to vyzeralo vlani, keď na vrchol prišli Česi a Slováci napriek hmle a dažďu.


-th- Zdroj: www.mesto-kunovice.cz Video: idnes.cz