Connect with us

Aktuality

Silní muži bojovali so závažiami i horúčavou

Published

on

Po sérii kôl Slovenského pohára silných mužov, ktorý toho roku nesie názov Xfit cup, keď sa postupne v júni predstavili v Púchove a Trenčianskych Tepliciach, sa strongmani presunuli do Piešťan. Podujatiami nabitý mesiac pre amatérov, tak ukončilo štvrté kolo Xfit cup-u.

„Práve veľa akcií spôsobilo, že na štart sa postavilo iba osem pretekárov, nakoľko viacerých sužujú zranenia. Veríme však, že do najbližšieho kola, ktoré bude na konci júla v Kežmarku, sa dajú siláci dokopy a prídu opäť v hojnom počte! Krásne slnečné počasie a päť testov sily, bolo pripravených na Námestí slobody aj napriek tomu, že ortuť teplomera sa šplhala cez 30°C,“ informovali organizátori.

„Behacia“ disciplína na úvod potrápila viacerých borcov, mnohí sa hnali za výkonom až popadali. Najlepšie si s podmienkami poradil Hanák, ktorý chcel po víťaznom Prešove zopakovať prvenstvo aj v Piešťanoch. Za ním skončil jeho úhlavný prenasledovateľ tohto roku, Arnold Ferencz, tretie miesto si pripísal Zelezka.

Práve nováčik a objav sezóny Patrik Zelezka, bude reprezentovať Slovensko a Slovenskú asociáciu silných mužov už 23. júna v Litoveli! Jeden z najťažších (ak nie najťažší) pretek v kategórii do 105 kilogramov preverí jeho trénovanosť. Pripravuje sa naň už viac ako dva mesiace. Svetovú Grand prix v asociácii Ultimate strongman organizuje najsilnejší v strednej váhe, Jirko Tkadlčík.

V ďalšom teste nasledovalo dvíhanie nápravy o váhe 125 kíl. Táto náprava s totožnou hmotnosťou bola po prvýkrát v minulom roku na Česko – Slovenskom pohári a dvihli ju tam iba dvaja siláci (Zlatner a Lang). Výkony silákov však majú stúpajúcu tendenciu a okrem jednoho nováčika súkolie zodviol každý! Najviac Zelezka /5x/, za ním skončil Ferencz /3x/ a Hanák /2x/.

Prenášanie superyoku, čiže jarma na chrbte s váhou 350 kíl nasledovalo v strede preteku. Po nezdarených úvodných disciplínach sa predviedol Blažíček, ktorý sa postupne dostával do popredia bodovania. Druhé miesto si opäť pripísal Ferencz a tretie Hanák.

Mrtvé ťahy s osobným automobilom, ktoré zabezpečila spoločnosť ARAVER Piešťany boli ako predposledná skúška na zaplnenom Námestí slobody. Najviac zdvihov /9x/ predviedol Galbo s Hanákom, o jeden zaostali Babkovič a Blažíček /8x/, sedem zdvihov spravil Kollár, ktorý súperil aj s drobným zranením nohy, ktoré si privodil v prvej disciplíne.

Záver patril priťahovaniu kamióna, ktoré vyhral Denis Hanák. Práve víťaznou disciplínou potvrdil aj celkové prvenstvo na preteku v Piešťanoch. Po dvoch druhých miestach /Púchov, Trenčianske Teplice/ tak získal opäť zlatú medailu  a je zatiaľ lídrom bodovania Xfit cupu 2019!

Druhý v priťahovaní skončil Tomáš Blažíček, ktorému druhý najvyšší bodový zisk stačil na bronzovú medailu. Ide vôbec o jeho prvú medailu v Slovenskom pohári! Striebro si z kúpeľných Piešťan odniesol Ferencz Arnold a zostal tak v boji o profi kartu!

Výsledky: 1.Denis Hanák 35,5b, 2.Arnold Ferencz 29b, 3.Tomáš Blažíček 27b, 4.Patrik Zelezka 25b, 5.Tomáš Galbo 24,5b, 6.Rado Kollár 19b, 7.Mário Babkovič 17b, 8.Tomáš Pavlech 3b

TS/red Foto: Eduard Budke

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články