Connect with us

Aktuality

Sestry zvolávajú do Piešťan prostest proti rozkrádaniu zdravotníctva

Published

on

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek zvoláva na utorok 9. decembra do Piešťan protestné zhromaždenie proti rozkrádaniu slovenského zdravotníctva. Protest sa uskutoční pri Nemocnici A. Wintera, ktorá sa v poslednej dobe dostala predovšetkým kauzou CT do povedomia slovenskej verejnosti. Organizátorky pozývajú nielen sestry, ale aj širokú verejnosť.

DSC_0789

Sestry chcú vyjadriť svoj postoj proti rozkrádaniu slovenského zdravotníctva, žiadať okamžité zvýšenie platov sestier, pôrodných asistentiek, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov a transparentné hospodárenie s peniazmi daňových poplatníkov.

Podľa vyjadrenia zverejneného na webstránke Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek: „populistické kroky tejto vlády  majú za následok zníženie kvality zdravotnej starostlivosti poskytovanej občanom krajiny – pacientom a zároveň prehlbujú nespokojnosť zdravotníkov. Jediní komu tento systém vyhovuje sú paraziti, ktorí sa priživujú na nefunkčnom systéme. Zdravotnícki pracovníci musia dennodenne nahrádzať vlastnými silami nedostatky systému, ktorý tu zaviedla chobotnica a politická mafia. Mnohí manažéri v zdravotníckych zariadeniach prikazujú šetriť na zdravotníckom materiáli, na personáli, na zdravotníckych pomôckach. Pritom sa vyciciavajú peniaze zo zdravotníckeho systému do súkromných firiem vlastnených politickou mafiou, ktoré sídlia v zahraničí.“

REKLAMA
mikulas

Sestry chcú povedať taktiež nie zavádzaniu o zvyšovaní ich platov. „Fakt je taký, že ani v štátnom rozpočte na rok 2015 sa nenašli finančné prostriedky na zvýšenie našich platov. Bývalá ministerka zdravotníctva Z. Zvolenská nás 2 roky počas rokovaní zavádzala, pričom veľké očakávania nemôžeme mať ani od nového ministra zdravotníctva, nominanta vládnej strany – V. Čisláka. Ak by mala vláda R. Fica skutočný záujem o spravodlivé ohodnotenie našej práce, tak by to už dávno urobila a neignorovala naše požiadavky. Žiadame okamžité zvýšenie platov sestier a pôrodných asistentiek, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov od januára 2015 vo všetkých zdravotníckych zariadeniach bez rozdielu!“ píše vo výzve prezidentka komory Mgr. Iveta Lazorová.

Podľa nej je dôležitá jednotnosť a tak vyvinutie tlaku na poslancov a vládu, aby boli donútení hľadať finančné zdroje nielen na  platy, ale aj na dostatočné pokrytie zdravotnej starostlivosti pre občanov tejto krajiny.

„Ukážme akí sme silní a jednotní tak, ako sme to dokázali v roku 2011 či v roku 2013! Možno si niekto z vás povie, že protesty nemajú zmysel. Majú. Naposledy som sa s kolegami z SKSaPA 13. novembra 2014 zúčastnila na protestnej akcii na Námestí SNP v Bratislave za odvolanie bývalého predsedu Národnej rady SR z funkcie a on o niekoľko dní sám odstúpil ! To bol prvý krok na ceste, po ktorej musíme kráčať spolu a jednotne. K ďalším krokom potrebujeme vašu účasť, aby cesta, na ktorú sme sa vydali naplnila spoločné ciele. Vyzývame preto všetky sestry a pôrodné asistentky, ostatných zdravotníckych pracovníkov, ale aj pacientov, ktorí nie sú spokojní so stavom v zdravotníctve pretrvávajúcim  už vyše 20 rokov, aby svojou osobnou účasťou podporili zmenu, ktorá je nevyhnutná,“ vyzýva I. Lazorová

Kde? Piešťany, pred Nemocnicou Alexandra Wintera v Piešťanoch
Kedy? 9. decembra 2014- UTOROK , 16.30 – 18.00 h.

Zdroj: www.sksapa.sk/red Ilustr. foto: M. Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články