Connect with us

Aktuality

Seniorský parlament chce pomôcť podnikateľom aj cyklistom

Published

on

Na svojom druhom tohtoročnom zasadnutí v utorok 27. októbra v priestoroch Mestskej knižnice sa členovia Seniorského parlamentu (SP) rokovali o viacerých témach. Hovorili napríklad o možnostiach obmedzenia parkovania a väčšej podpore cyklistov, venovali sa aj cyklotrase do Vrbového, ale tiež kúpalisku Eva, či  Memorandu primátora mesta o spolupráci so zástupcami seniorov. Z rokovania vzišiel aj zaujímavý Návrh na vypracovanie systému spolupráce mesta Piešťany a podnikateľov, pôsobiacich na jeho území, ktorý spoločne predložili poslankyňa Mestského zastupiteľstva Zita Bruncková (nezávislá – kliub Spoločne pre Piešťany) a člen SP Vladimír Kubo.

Ako uviedli tvorcovia v predkladanom  materiáli: „Cieľom nášho návrhu je pokus o zlepšenie spolupráce medzi mestom Piešťany a podnikateľskou obcou pôsobiacou na jeho území, zlepšenie podnikateľského prostredia a podmienok pre podnikanie v meste. Ako protihodnotu očakávame, že náš návrh prinesie mestu a organizáciám ním zriadených, zníženie nákladov na dodávané služby a tovary.“ Podľa návrhu by spolupráci pomohlo aj napríklad vypracovanie štatistiky najčastejšie sa opakujúcich verejných obstarávaní a lepšia informovanosť obyvateľov. Od podnikateľov sa zasa očakáva zohľadnenie nižších režijných nákladov (napríklad na dopravu) či  spolupráca pri odvode 2 percent z daní pre mieste subjekty.

Predkladatelia návrhu zároveň zdôrazňujú že ide o „otvorený“ materiál, prístupný ďalším možnostiam. „ Efektom by malo byť, že finančné prostriedky, ktoré do mesta prídu tu aj zostanú. Je potrebné povedať, že mesto musí nájsť taký model spolupráce, ktorý by plne rešpektoval všetky platné zákony, najmä zákon o verejnom obstarávaní č. 25/2006 Z.z., , predpisy a vyhlášky. Zároveň tento model spolupráce musí obsahovať všetky zákonne povolené postupy,“ dopĺňajú.

Seniorský parlament sa okrem iného tiež uzniesol na podpise Memoranda o spolupráci s primátorom Mesta Piešťany Milošom Tamajkom a Radou seniorov. Podpísanie tohto dokumentu sa malo konať tento piatok 6. novembra, avšak kvôli neprítomnosti primátora bolo nakoniec odložené.

IMG_7071_resizePrítomní členovia tiež aktualizovali štatút svojej iniciatívy a venovali sa aj dotazníkovej akcii, ktorá sa bude týkať seniorov a problematiky parkovania v meste, ktorej moťnosti predstavil poslanec Mestského zastupiteľstva Peter Tremboš (nezávislý – klub Spoločne pre Piešťany). Po vyhodnotení výsledky odovzdajú miestnym poslancom a vedeniu mesta, ako prvý reálny pracovný vklad SP v tomto roku.

Tému používania bicyklov v meste a o obmedzení parkovania motorových vozidiel v centre mesta otvorila aj v diskusii Naďa Mikolášiková, ďalšia členka SP zasa informovala o nevyhovujúcom stave WC na Poliklinike. Oľga Chalupková konštatovala, že všetky oprávnené požiadavky za SP treba predniesť na príslušných miestach. Milan Čambor apeloval na to, aby poslanci spolu s primátorom urýchlene doriešili s vedením kúpeľov rekonštrukciu 25 m vnútorného bazéna na kúpalisku Eva pri využití možnosti dlhodobého prenájmu. Ako hosť vystúpil aj predseda OZ Čango Vladimír Vacula, ktorý vysvetlil právne aspekty možností vedenia cyklotrasy vedľa existujúcej železničnej trate.

IMG_7133_resizeZasadnutie Seniorského parlamentu viedol jeho predseda Štefan Škulec a zúčastnilo sa ho 18 z 21 členov. Primátor Miloš Tamajka sa písomne ospravedlnil. Z pozvaných 21 poslancov Mestského zastupiteľstva (MsZ) sa zúčastnili rokovania T. Hudcovič, P. Tremboš a Z. Bruncková. Poslanci Jánošík, Malík, Fiala a Drahovská sa ospravedlnili.

Seniorský parlament vznikol voľbou na ustanovujúcej schôdzi dňa 16. apríla 2015, kde si sedem desiatok obyvateľov mesta nad 60 rokov vybralo svojich 21 zástupcov. Pracuje ako občianska iniciatíva, ktorá sa chce zaoberať problematikou sedemtisícovej komunity seniorov a podávať návrhy poslancom Mestského zastupiteľstva.

J. Rais/red, foto: J. Rais

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články