Connect with us

Aktuality

Seniorský parlament bilancoval uplynulý rok, chystá tiež nové projekty

Published

on

V pondelok 11. decembra sa v priestoroch Aura domu uskutočnila 4. verejná plenárna schôdza Seniorského parlamentu (SP) Piešťany. Rokovanie poctil svojou prítomnosťou nový predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, krajská poslankyňa Lucia Drábiková i poslanci piešťanského mestského zastupiteľstva Z. Bruncková, M. Fiala, T. Hudcovič, P. Tremboš, P. Veverka a taktiež riaditeľ Bytového podniku Piešťany V. Hubinský. Parlament zhodnotil činnosť za uplynulý rok a odsúhlasil realizáciou nových projektov v ďalšom období.

„Seniorský parlament sa stal reálnou silou, ktorú rešpektujú aj politici na všetkých úrovniach,” konštatoval počas svojho príhovoru župan J. Viskupič a poďakoval seniorskému parlamentu za všetky aktivity smerujúce k záchrane piešťanského letiska. Informoval tiež o aktuálnych krokoch pri riešení problematiky letiska, ale zmienil sa aj o možnostiach riešenia neutešenej situácie v starostlivosti o seniorov a o príprave zdravotníckych projektov. Vďaka jeho aktivite sa podarilo posunúť termín na predkladanie projektov na čerpanie eurofondov na apríl 2018, keďže kraj doteraz na to nebol dostatočne pripravený.

Plenárne zasadnutie seniorského parlamentu zobralo na vedomie správu predsedu Štefana Škuleca za predošlý rok. Informoval v nej o aktivitách súvisiacich s problematikou letiska v roku 2016, o poskytovaní informácií seniorského parlamentu pre verejnosť, o vydávaní mestského periodika Radnica Informuje, o besede so študentmi na tému holokaust či o téme prázdnych chátrajúcich budov v Piešťanoch a aktivite seniorského parlamentu pri riešení tohto problému.

Seniorský parlament taktiež inicioval zavedenie rozsiahlejšieho projektu modernej komunikácie mesta a občanov, avšak vedenie mestského úradu sa ním výraznejšie nezaoberalo. Člen seniorského parlamentu predložil v tomto roku návrh projektu participatívneho rozpočtu Úprava parkoviska Brezová, ktorý Mesto Piešťany v týchto dňoch prostredníctvom dodávateľa dokončuje.

Seniori sa v uplynulom období opakovane zúčastňovali brigád v letnom kine a na úprave zelene v meste. Seniorský parlament odporúčal vedeniu mesta uverejniť v periodiku Radnica informuje zoznam dlhodobých neplatičov mestských daní, riešiť primátorovi predložený návrh na vypracovanie systému spolupráce mesta s podnikateľmi, ale i komplexné prehodnotenie všetkých nájomných zmlúv, ktoré má mesto uzatvorené s cieľom zrušiť alebo prepracovať tie, ktoré sú pre mesto nevýhodné. Podľa vedenia seniorského parlamentu v tomto chýba spätná väzba od vedenia mesta a veci nie sú riešené. Jednou z aktivít SP sú aj prednášky predsedu Š. Škuleca v Aksene, ktoré sa streli s pozitívnou odozvou.

Pre rok 2018 si dali členovia seniorského parlamentu za cieľ rozbehnúť projekty Využitie dažďovej vody v Piešťanoch a Výťahy pre bytové domy. Druhý menovaný projekt predstavuje bezplatnú konzultáciu pre zástupcov vlastníkov bytov v domoch v Piešťanoch, ktoré majú výťahy za dobou životnosti. Konzultácie budú prebiehať na základe už uskutočnených projektov, na ktorých členovia SP participovali.

-TS-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články