Aktuality

Sanitky v mestskom parku porušujú zákon

By 6. septembra 2012No Comments

Vodiči dopravnej zdravotnej služby (DZS) si často krátia cestu prejazdom cez mestský park. Vjazd vozidiel je tam pritom zakázaný. Ak nemajú zapnuté sirény, porušujú zákon.

Na problém nás upozornil čitateľ: „Už dlhší čas pozorujem, ako sa po parku preháňajú sanitky, samozrejme bez majáku. Takto si skracujú cestu od Domu umenia k nemocnici, alebo okolo Kursalonu, Slovanu do nemocnice,“ upozornil nás čitateľ. Jednu zo sanitiek zachytil na videu:

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=ELk_DhT8zq0[/youtube]

Podľa Jána Rajčanyho z Nemocnie Alexandra Wintera (NAW) sa to deje iba v niektorých prípadoch: „Sanitky prechádzajú časťou mestského parku iba pri nutných prevozoch pacientov zo zdravotníckeho zariadenia NÚRCH Piešťany do nemocnice a pri urgentných prevozoch krvných a biologických vzoriek do laboratórií umiestnených v NÚRCH a v nemocnici NAW.“

Dodal, že trasu využívajú aj vozidlá iných dopravných zdravotných služieb (DZS): „Skutočnosť pohybu sanitiek v parku som prerokoval s vedúcim DZS, ktorý na túto skutočnosť upozorní vodičov, aby nebola trasa prepravy do NÚRCH zneužívaná.“

REKLAMA

O sanitkách je podľa jeho slov informovaná mestská polícia. Jej náčelník Marcel Mihálik to však nepotvrdil. O pravidelnom prejazde informácie nemá. „Ani sme nezaznamenali enormný prejazd sanitiek cez park,“ odpovedal.

Krajský policajný hovorca Michal Hanus sa k problému priamo nevyjadril. Uviedol iba, že polícia eviduje tento podnet „a následne bude vykonávať objasňovanie v zmysle zákona pre podozrenie zo spáchania priestupku.“

Jána Rajčany sa odvolal na Zákonom č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke, podľa ktorého hasiči, policajti, ale aj zdravotníci môžu v odôvodnených prípadoch porušiť niektoré ustanovenia a zákazy.

Tento zákon však hovorí jasne: „Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len „zvláštne výstražné znamenie“), nie je povinný dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom okrem povinností podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 4 ods. 2 písm. a) až e).“ Sanitky však podľa nášho čitateľa nemávajú zapnuté majáky ani sirény.

Text: M. Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972