Connect with us

Aktuality

Samovrah si dal po dvoch týždňoch repete

Published

on

Počet samovrážd podľa štatistík posledné roky stúpa. V máji to dva razy pocítili aj Piešťany. Uplynuli len dva týždne a štyri dni a v piatok 20. mája dve hodiny pred polnocou sa Krajinský most sa stal opäť dejiskom samovražedného pokusu. Hlavný „hrdina“ bol na začiatku mája i teraz ten istý. Dvadsaťšesťročný muž z Veľkých Ripnian sa po návrate z psychiatrie rozhodol svoj pokus zopakovať. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií, záchranárov o svojom úmysle informoval už podvečer.

[singlepic id=13857 w=320 h=240 float=left]Muž údajne už o osemnástej zavolal na tiesňovú linku a oznámil, že sa chystá o desiatej večer skočiť z mosta, nepovedal však z ktorého. Krátko po desiatej sa objavil na vrchole oblúka na Krajinskom moste. Polícia most uzavrela a za mužom vyliezol policajt z piešťanského oddelenia, ktorý sa ho snažil od jeho úmyslu odhovoriť. Podobne ako pred niečo vyše dvomi týždňami, aj teraz si mladík zapálil niekoľko cigariet a popíjal zo zelenej fľaše. Skupiny prizerajúcich zvedavcov ho podľa policajtov rozčuľovali, a tak ľudí požiadali aby sa vzdialili. Muž niekoľko ráz výrazne gestikuloval smerom k policajtovi, o skok sa však ani raz nepokúsil. Hasiči boli pre istotu pripravení v člne pri pilieri Krajinského mosta.

[singlepic id=13864 w=320 h=240 float=right]Takmer po jeden aj pol hodine po uzavretí mosta, keď už boli kolóny na oboch stranách Váhu relatívne dlhé, sa policajti rozhodli napriek tomu, že potencionálny samovrah sedí na vrchole oblúka, striedavo pustiť dopravu z oboch smerov. Potom most opäť uzavreli. Dvadsať minút po polnoci sa policajtovi podarilo muža prehovoriť, aby zliezol. Ten sa postavil a akoby kráčal po širokom chodníku vzpriamený zbehol dole, kde ho policajt zachytil a odovzdal lekárom.

[youtube width=“516″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=ZjzJdRKnjKQ[/youtube]

Podľa krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej si policajt počínal absolútne perfektne a profesionálne. „Snažil sa získať jeho dôveru a presvedčil ho, aby zišiel dole. Minule ho dávali dole lanom, teraz ho presvedčil policajt,“ povedala M. Kredatusová.

Muž, ktorý chcel spáchať samovraždu bol už v minulosti liečený na psychiatrii. Mal problémy v zamestnaní i doma.

Počet samovrážd na Slovensku rastie. Napríklad v roku 2009 odišlo dobrovoľne zo sveta 601 Slovákov. V roku 2008 to bolo 591 ľudí a rok predtým 505. Štatistiky hovoria, že najviac samovrážd v Európe je spojených s depresiami. V rámci Slovenska sú najčastejším dôvodom pokusu o samovraždu rodinné problémy. Podľa odborníkov samovraždou človek rieši najčastejšie zrútenie ľudských vzťahov, beznádej v osobnom či spoločenskom živote. Za samovraždy podľa psychiatrov môže aj dlhodobá nezamestnanosť, problémy na pracovisku či sociálne vylúčenie.

[nggallery id=744]

Autor: db Foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články