Aktuality

Šachový vlak: Veľmajster Plachetka porazil 8 súperov. Vyzbieralo sa 565 eur

By 15. októbra 2012No Comments

Prvý slovenský šachový veľmajster Ján Plachetka vyzval naraz jedenásť súperov. Väčšina z nich prišla do Piešťan 14. októbra špeciálnym vlakom z Prahy.  V hoteli Sorea Sĺňava sa Plachetkovovi postavili aj syn prezidenta Klausa Václav a malá piešťanská šachistka Andrea Slabá. Veľmajster počas simultánky prehral jednu partiu, dve skončili remízou.

[singlepic id=36179 w=520 h=340 float=center]

Simultánka Jánom Plachetkom mala charitatívny význam. Na liečbu Lei Jesenskej z Piešťan, trpiacej detskou mozgovou obrnou sa vyzbieralo 565 eur. Jej mama povedala, že rehabilitácia v Adeli Medical Center malej pacientke pomáha a poďakovala organizátorom z Asociácie pomoci postihnutým Adeli aj hráčom, ktorí jej umožnili liečbu opäť absolvovať.

„Projekt Šachový vlak pripravila Pražská šachová spoločnosť spolu s Českými dráhami a vlani mal veľký úspech. Nikde inde na svete nič podobné neexistuje,“ povedal Pavel Matocha, predseda Pražskej šachovej spoločnosti. Tento rok sa šachovým vlakom vezie na trati Praha – Drážďany – Vroclav – Piešťany – Viedeň 46 hráčov z desiatich krajín, vrátane USA a Číny. Medzi nimi veľmajstri aj amatéri. Počas cesty spolu hrajú 13 kolový turnaj v rapid šachu.

„Hľadali sme zaujímavé mestá, ktoré majú zaujímavú šachovú tradíciu. V Piešťanoch sa hrali historicky dva veľmi silné šachové turnaje. Jeden z nich presne pred sto rokmi,“ Pavel Matocha.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=GEtUw_guGwE[/youtube]

Šachy na simultánku požičal Piešťanský šachový klub. Proti veľmajstrovi si zahrala aj jeho členka Andrea Slabá. „Hrá asi dva roky, ale má výhodu, že jej otec je šachista, takže ona trénuje viac než obyčajne. Na to, aby sa človek stal reprezentantom potrebuje týždenne hrať asi 10 hodín,“ vysvetlil tréner piešťanskej mládeže Vladimír Gubiš a dodal, že Andrea Slabá bude o niekoľko rokov tlačiť na medailové miesta vo svojej kategórii. Zároveň pozval všetky deti, ktoré baví šach do Centra voľného času Ahoj. Šachový krúžok tam je vždy v pondelok a v stredu.

REKLAMA

[nggallery id=1977]

Text, foto a video: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972