Connect with us

Aktuality

S výberom strednej školy pomôže žiakom výstava

Published

on

Stredné školy nielen z trnavského regiónu sa budú počas dvojdňovej výstavy s nývom Kam na strednú v utorok 1. a v stredu 2. decembra prezentovať v Mestskej športovej hale v Trnave. Návštevníkom ukážu to najzaujímavejšie zo svojho portfólia a predstavia možnosti, ktoré ich študenti majú. Výstava má za cieľ pomôcť žiakom základných škôl a ich rodičom v správnom výbere ďalšieho štúdia.

Cieľom organizátorov je prilákať na výstavu nielen žiakov, ale aj ich rodičov, ktorí by v tomto dôležitom rozhodnutí mali stáť pri svojich deťoch, podporiť ich, a tiež usmerniť. „Rodič sa na výber strednej školy pozerá inak, pragmatickejšie. Deti si strednú školu často vyberajú podľa toho, kam idú ich kamaráti. Samé totiž nemusia mať v tomto štádiu života jasnú predstavu o tom, kam sa chcú ďalej uberať,“ vysvetlil Miroslav Koleník zo spoločnosti ConsultSK, ktorá výstavu organizuje v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť ZF Slovakia, ktorá sama bude hľadať na tejto akcii budúcich študentov pre svoje odbory v duálnom vzdelávaní. ZF Slovakia je jedným z dôležitých zamestnávateľov v trnavskom ale aj levickom regióne. Verí, že na výstave nájde svojich budúcich zamestnancov, ktorí začnú svoju kariéru ako študenti cez duálne vzdelávanie v odboroch ako nástrojár, mechanik nastavovač alebo mechanik špecialista automobilovej výroby. Práve v duálnom vzdelávaní vidia zamestnávatelia jednu z ciest, ako si získať a vychovať nových zamestnancov. Študent na druhej strane získava štúdiom v duáli možnosť rôznych typov štipendií a pripravuje sa priamo pre budúceho zamestnávateľa.

Práca a kariéra v Trnave 2014

Výstava ale nebude zameraná len na stredné školy s technickými smermi. Pozvaní budú zástupcovia rôznych odborov – gastronómie, poľnohospodárstva, dopravy, priemyslu, no tiež gymnáziá a umelecké školy. Okrem praktických informácií sa budú pred očami návštevníkov prezentovať aj autenticky. Ich študenti predstavia projekty, ktoré sami vytvorili počas praxe, a tiež zručnosti, ktoré počas štúdia nadobudli. „Ľudia budú môcť vidieť napríklad to, ako pracuje 3D tlačiareň, barmani im pripravia miešané nápoje, poľnohospodári na výstavu prinesú exotické zvieratá. Všetky stredné školy, ktoré oslovujeme, podnecujeme k tomu, aby prišli pred návštevníkov s niečím výnimočným, hmatateľným a zaujímavým,“ povedal Koleník.

mp-12-04-13-102918Výstava Kam na strednú má tiež poskytnúť reálny obraz o tom, ako absolventi stredných škôl fungujú v praxi. Mnohé študijné smery sú totiž podceňované a neatraktívne, pretože si ľudia prácu v nich predstavujú ako fyzicky príliš náročnú, v reále pritom zamestnanci pracujú so sofistikovanými zariadeniami. „A to je ďalší náš cieľ, ktorý veríme, že sa nám podarí naplniť. Búrať predsudky o jednotlivých študijných odboroch a povolaniach, v ktorých sa ich absolventi uplatnia,“ objasnil Koleník.

Od stredných škôl, ktoré organizátori na výstavu pozvali, dostali pozitívnu spätnú väzbu. Podujatie prinesie žiakom a ich rodičom možnosť nájsť zaujímavých adeptov na štúdium pod jednou strechou. „Riaditelia kvitujú, že dostanú priestor na prezentáciu, ktorá je podobná ako na ich Dňoch otvorených dverí. Práve preto očakávame veľký záujem stredných škôl o túto výstavu,“ dodal Koleník.

Súčasťou podujatia bude i výstava Knihy a hračky, v rámci ktorej prídu do mestskej športovej haly viacerí vystavovatelia kníh, publikácií a hračiek. Predstavia sa tiež známi slovenskí autori. Svoju účasť prisľúbil napríklad Daniel Hevier. S prípravou programu pomáha organizátorom aj Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.

Zdroj a foto: Tlačová správa organizátora, archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články