Connect with us

Aktuality

Rytieri pridali nočnú bitku

Published

on

Krásne horúce počasie, malebná obec, hrad na vysokom brale. Kulisa ako stvorená pre jubilejný 10. ročník Beckovských slávností, samozrejme v obci Beckov. Podujatie tento rok organizátori rozšírili o súťaž Vidlomet – majstrovstvá sveta vo hode vidlami, kopanie futbalových pokutových kopov, či cestovateľské prezentácie.

[singlepic id=1625 w=320 h=240 float=left]Kultúrny program začal v sobotu príhovorom starostu obce Karola Pavloviča a slávnostným sprievodom Ctibora s rytiermi. Pre návštevníkov bol potom pripravený bohatý kultúrno – hudobný program a zábavné atrakcie. Ako prvá vystúpila kapela Neznámi, po ktorej nasledoval program v podaní kapely Slniečko s Petrom Remišom a hosťami. Svojimi pesničkami prilákali početné publikum, ktoré kapelu vyprevádzalo búrlivým potleskom. Program ďalej pokračoval koncertom skupiny Polemic. Okrem toho, že hudobníci predstavili pesničky z nového albumu spestrili zábavu aj ľahkým tancom, ktorý naučili divákov. Nasledovali vystúpenia skupín SVS a Experiment. Potom už tanečná zábava pokračovala až do rána pod taktovkou hudobnej skupiny Rytmus.

[singlepic id=1610 w=320 h=240 float=left]Organizátori Vidlometu – majstrovstiev sveta v hode vidlami sa dohodli s UNICEF, najväčšou svetovou organizáciou pomáhajúcou deťom po celom svete, na tom, že výťažok z Vidlometu bude použitý na dopravu vakcín proti novorodeneckému tetanu a samotné zaočkovanie do Laosu. Do súťaže sa mohol zapojiť každý, kto mal zakúpenú platnú vstupenku. Usporiadateľ prispel za každý hodený meter 1 centom. Po súčte všetkých hodov vyšla celková dĺžka takmer na 5 km. Novinkou nebol len Vidlomet, ale i kopanie futbalových penált. Súťaže sa zúčastnili najmä muži, ale našli sa aj odvážne ženy, ktoré sa svojimi výkonmi nenechali zahanbiť. Jedným z brankárom bol aj futbalový reprezentant Ján Mucha.

Pravidelnými účastníkmi Beckovských slávností sú  Bludní rytieri, ktorí spolu so spriatelenými skupinami predviedli pri otvorení dobovú šarvátku, po ktorej nasledoval [singlepic id=1628 w=320 h=240 float=right]sprievod rytiera Ctibora a bitka o územie Beckova. Divákov zaujali krásne rytierske brnenia, kone, streľba z diel, katapult, meče, či ukážky bojov. V druhej popoludňajšej bitke predviedli techniky bojov a bojových formácií. Vo večernej bitke zase ukázali vyjednávanie o územie, podrazy i kruté boje, pri ktorých sa nešetrili. Prekvapením na záver bolo ohlásenie nočnej bitky, ktorá v programe nebola. Po západe slnka sa rytieri pustili do posledného boja. Nočnú tmu ožiarili výbuchy dela, oheň a svetlice, ktoré vykúzlili v tejto bitke nezabudnuteľnú atmosféru takmer ako v skutočnosti. Rytieri do Beckova patria a sľúbili, že keď skončí rekonštrukcia hradu, opäť sa presunú medzi hradby a atmosféra bude dokonalá.

[singlepic id=1637 w=320 h=240 float=left]Sprievodnými programom bol tradičný remeselný jarmok, ktorý ponúkal množstvo tovarov, remesiel, aj tradičnej kuchyne z 15. storočia. Od perníkov, sladkostí, cukrovej vaty cez ručne vyrábanú obuv, opasky, kabelky, šperky, drevené hračky, prútené výrobky, čipkované čiapky až po vzdušné kvety, či slamené dekorácie. V parku, plnom stromov a príjemného tieňa, bolo pripravených množstvo atrakcií pre deti, jazda na rytierskych koňoch, dobová kuchyňa, lukostreľba, hrnčiarstvo, kolotoče, autodráha, nafukovací hrad so šmykľavkou a elektrické motorky. Všetci, ktorí prišli na Beckovské slávnosti strávili úžasný, príjemný deň v skvelej spoločnosti.

Text a foto: Ivan Jurák

[nggallery id=61]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články