Connect with us

Aktuality

Ružový mlyn vypratávajú, príde o svoje technické vybavenie

Published

on

Z areálu Ružového mlyna sa v poslednej dobe často ozýval hluk, vŕtanie a bolo vidieť pohyb nákladných áut. Historická stavba síce zostáva nepoškodená, nakoľko samotná budova je od decembra 2014 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, ale zdá sa, že väčšina vnútorného strojového vybavenia poputuje do železného šrotu. Firma z Bratislavy, ktorá je vlastníkom nehnuteľnosti, tak možno postupne začne napĺňať zámer využitia mlyna na účely hotela, wellness centra alebo centra zábavy.

CAM0064124_resizeCAM0064125

„Rozhodnutie o vyhlásení Ružového mlynu za národnú kultúrnu pamiatku bolo doručené vlastníkovi PMaC, a.s., dňa 12. decembra 2014 (v zastúpení AK Kovár a partneri,
s.r.o.), rovnako ako aj stavebnému úradu – Mestský úrad Piešťany, tiež 12. decembra 2014, obidva subjekty teda vzali na vedomie, že nehnuteľnosť je chránená podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu. Technologické zariadenie mlynu nie je chránené ako národná kultúrna pamiatka,“ informoval hovorca Ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Otázky ohľadom rozsahu prác, dĺžky ich trvania a informáciách o tom, čoho všetkého sa týkajú, sme položili aj správcovi objektu. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.

Ruch okolo mlyna, na ktorý nás upozornil čitateľ, je viditeľný na prvý pohľad. Kusy železa sa nachádzajú vo veľkoobjemových kontajneroch, ale aj sústredené na kopách okolo budovy. Technologické zariadenia, na ktorých mlynári mleli múku naposledy v roku 2002, tak skončia ako šrot.

„Dnes už elektrický mlyn počas svojej aktívnej činnosti, prešiel niekoľkými prestavbami. V roku 1929 bola prepojená hlavná budova so skladom múky a pravdepodobne sa zmenilo aj technologické zariadenie. Podľa plánov architekta A. Szönyiho vo vojnových rokoch 1942 až 1948 doplnili areál mlynu o jednotraktovú časť k pôvodnému silu. Tento osemposchodový blok s vodárenskou vežou a nápisom Ružový mlyn je poznávacím znakom dobre viditeľným aj napríklad zo železničnej stanice. Počas socialistických, 70-tych rokov 20. storočia, mlyn obohatili o architektonicky bezvýrazové stavby, ktoré poslúžili pre potreby rozširujúcej sa výroby. Súčasne prebehla aj posledná výmena technologického zariadenia. V roku 1997 upravili fasádu do dnešnej podoby. V roku 2008 bol mlyn vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku,“ píše o histórii Ružového mlyna portál dobrodruh.sk.

1471809_735951339767456_1279456225_n10271550_834512626577993_496183686810020841_n

Technologické vybavenie elektrického Ružového mlyna, o ktoré sa zaslúžil Ľudovít Winter, tak naďalej nebude súčasťou chránenej národnej kultúrnej pamiatky a osud pôvodnej secesnej budovy je zatiaľ tiež neistý. Budúcnosť ukáže či majitelia zachovajú niektoré z nich a vytvoria aspoň malú expozíciu, ktorá bude dokumentovať bohatú históriu mlyna.

-lt/foto: lt, ci, facebook – Piešťany History-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články