Connect with us

Aktuality

Ružový mlyn premieňajú na desiatky bytov. Takto má vo finále vyzerať

Published

on

Národná kultúrna pamiatka Ružový mlyn má poskytnúť 73 bytov a obchodné priestory. Za investíciou stojí slovenská firma, ktorá je členom švajčiarskej skupiny Volare group AG vlastniacej viac ako 40 nehnuteľností v piatich európskych krajinách.

Developer prostredníctvom svojho partnera  od dnes spustil predaj bytových jednotiek. Tých  je 73 o výmerách od 33 až po 218 m2. Vzhľadom k tomu, že ide o prestavbu technického objektu ponúkajú nadštandardnú svetlú výšku miestností od 3 do  4,5 metra v závislosti od typu bytu.  V areáli je 143 parkovacích miest, z toho 6 vyhradených pre imobilných a jedno špeciálne rezervované státie.

Autorom projektu je Ing. Arch. Matej Otrísal, pre ktorého bolo výzvou pustiť sa do adaptácie národnej kultúrnej pamiatky, ktorá roky chátrala. Podľa jeho slov pri práci  intenzívne diskutovali pamiatkarmi a hľadali riešenia. „Dosiahli sme dohodu, čo sa týka balkónov, okien, fasády i farebnosti. Zo vzoriek sme spoločne vybrali na Ružový mlyn okrovú farbu s nádychom ružovej, ktorá sa našla v pôvodných omietkach. Išli sme až po najspodnejšiu vrstvu, takže mala by to byť úplne prvá farba Ružového mlynu,“ hovorí architekt.

„Zachovali sme najmä obvodové múry. Čo sa týka vnútra, z dvoch častí nižšej budovy zostali len fragmenty stropov. Vo vysokej časti objektu sme zachovali pôvodné nosné stĺpy i nosné steny. V obchodných priestoroch na prízemí sú zachované aj pôvodné okná. Samotné členenie okien v celom objekte je rastrované. Sú síce nové, lebo pôvodné nespĺňali súčasné štandardy, ale snažili sme sa čo najviac priblížiť pôvodnej verzii. Každé podlažie má inú svetlosť. Stropy sú vysoké od 3,5 metra až po 4,5 metra, čiže skoro dvojnásobok bežných novostavieb. A práve to dáva priestor tvorivosti. Máme spracované úžasné vizualizácie loftových bytov,“ priblížil pre web projektu M. Otrísal.

Podľa jeho vyjadrenia je bývalý vodojem na streche najvyšším bodom Piešťan a zo strechy je pri dobrých podmienkach dovidieť až do Bratislavy.

-red- Zdroj a vizualizácie: ruzovymlyn.sk 

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.