Connect with us

Aktuality

Ružový mlyn je kultúrnou pamiatkou, majitelia o zámeroch mlčia

Published

on

Dielo Ľudovíta Wintera postavené na konci I. svetovej vojny chcelo ministerstvo kultúry vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku už v roku 2008. Pre odvolanie vlastníkov a zmätočný zápis v katastri sa tak stalo až v auguste tohto roku.

[singlepic id=21885 w=520 h=340 float=center]

Bratislavská firma PMaC a. s. vlastniaca Ružový mlyn, ktorej predsedníčkou predstavenstva je podľa obchodného registra Ľubica Michalcová, podala pred dvomi rokmi podnet na zmenu územného plánu mesta Piešťany v lokalite areálu bývalých mlynov. Ich funkčné využitie sa má z plôch výroby, skladov a stavebníctva zmeniť na plochy všeobecného bývania. To by znamenalo, že by tam okrem obytných budov mohli stáť obchody, reštaurácie, garáže, parkoviská alebo športové a zdravotnícke zariadenia.

Túto zmenu územného plánu mestské zastupiteľstvo zatiaľ neschválilo. Pri prerokovaní v júli 2011 však proti nej žiaden z poslancov neprotestoval. Materiálom by sa mali zaoberať ešte v tomto volebnom období.

Člen dozornej rady spoločnosti PMaC Ladislav Babič odmietol na naše otázky ohľadom zámerov majiteľov odpovedať s tým, že je iba zamestnancom firmy. Z e-mailového kontaktu na kompetentných, ktorý nám poskytol, prišlo opakovane potvrdenie o prečítaní otázok, ale bez odpovede. Podľa článku na portáli dobrodruh.sk správcovia budovy hovoria o možnej prestavbe na hotel, wellness centrum alebo centrum zábavy. Údajne počítajú s odstránením technologických zariadení, a len s malou expozíciou, dokumentujúcou existenciu a prevádzku mlyna.

Na jar tohto roku vydalo ministerstvo druhé rozhodnutie o vyhlásení objektu za národnú kultúrnu pamiatku, čo by mohlo firme skomplikovať zámery na prestavbu celého areálu. PMaC sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala.

[singlepic id=21887 w=320 h=240 float=right]„Ministerstvo kultúry SR dňa 7. augusta 2013 vydalo rozhodnutie, ktorým minister kultúry potvrdil rozhodnutie sekcie kultúrneho dedičstva zo dňa 12. apríla 2013 o vyhlásení mlynu elektrického, Ružový mlyn, za národnú kultúrnu pamiatku. Ružový mlyn je už v súčasnosti chránený ako národná kultúrna pamiatka,“ informovala Natália Mizereová z kancelárie hovorcu ministerstva.

Prvé rozhodnutie o tom, že mlyn má byť národnou kultúrnou pamiatkou bolo vydané už v roku 2008.  Vzhľadom k tomu, že v katastri nehnuteľností bol vedený zmätočný zápis označujúci vlastníka nehnuteľnosti, bolo pôvodné rozhodnutie vo veci vyhlásenia národnej kultúrnej pamiatky zrušené a celý proces sa tak zdržal.

Ružový mlyn postavil na konci I. svetovej vojny Ľudovít Winter aj preto, aby mohol nakŕmiť stovky vojakov, ktorý sa v tom čase v kúpeľoch liečili. Zároveň to bol jeden z jeho úspešných podnikateľských zámerov. Po znárodnení kúpeľov 1940 bol mlyn jediným živobytím rodiny. Po návrate z koncentračného tábora tam Winter začal vyrábať detskú výživu neskôr známu ako BB puding.

Viac sa o histórii Ružového mlyna dočítate v článkoch na pokračovanie od odborníka na mlynársku históriu Alexandra Urminského. 

Text: Martin Palkovič Foto: archív

REKLAMA

ijav-ucto

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články