Rómovia sú v Pažickom parčíku už tretí deň. Čo je dôvodom?

Rómovia sú v Pažickom parčíku už tretí deň. Čo je dôvodom?

14. júla 2018 Off Od PNky.sk

V Pažickom parčíku pri na spojnici Hoštákov a Sasinkovej ulice sa od štvrtka zhromažďújú desiatky až stovky Rómov. Podľa vyjadrenia obyvateľov z lokality ich bolo najviac vo štvrtok. Informácie, prečo sa Rómovia stretli v Piešťanoch, sa rôznia – od zázračného uzdravenia a prítomnosti liečiteľa až po pytačky a voľbu vajdu. 

Rómovia už tretí deň postávajú, či posedávajú v parčíku na lavičkách a prinesených stoličkách a rozprávajú sa. V okolí parkujú desiatky áut s poznávacími značkami zo Slovenska i Anglicka.

Ľudia sa pýtajú čo sa deje. Odvážnejší sa pristavia a debatujú. Pani zosadá z bicykla a púšťa sa do diskusie s mladou účastníčkou stretnutia. Tá presvedčivo rozpráva o tom, ako je tu liečiteľ, ktorý už viacerým pomohol, avšak bol už veľmi vyčerpaný, potom čo postavil na nohy človeka, čo nikdy nechodil. Vraj odišiel oddýchnuť. Ľudia, čo tu zostali, na neho vraj čakajú a chcú tiež uzdravenie príbuzných. Pani sa usmeje a pýta sa, kedy sa vráti, že by sa aj ona dala vyliečiť. „Musím ich pochváliť, sledujem ich od štvrtka a na to koľko ich tu bolo vôbec nie sú hluční, rovnako neporiadok po nich nie je veľký,“ hovorí.

Verzií prečo sa Rómovia v Piešťanoch zišli, rozprávajú sami viacero a ďalšie sa šíria medzi obyvateľmi. Definitívu dáva jeden z miestnych predstaviteľov. „Stretli sme sa, aby sme sa dohodli na voľbe vajdu aj svadbách,“ vysvetľuje. Podľa jeho slov zvolili miesto v parčíku, pretože na taký počet ľudí ako očakávajú, nie sú v Piešťanoch sály a taktiež, že majitelia nie sú nadšení, ak by sa u nich mali stretnúť Rómovia.

Text a foto: -th-