Connect with us

Aktuality

Rokovanie o Krajinskom moste nič nevyriešilo

Published

on

Oprava sa pravdepodobne posunie na leto, ale k náhradnému premosteniu sa jednoznačne nikto z kompetentných nevyjadril. Zástupcovia investora, záchranných zložiek, samospráv aj podnikateľov sa musia stretnúť ešte raz.

krajinsky most profil

Jediným záverom dnešného rokovania o oprave Krajinského mosta je súhlas všetkých zainteresovaných, aby sa stavebné práce vykonávali počas letných prázdnin. O posunutí na ešte neskorší termín budú pravdepodobne na najbližšom zastupiteľstve hovoriť aj krajskí poslanci. Miloš Tamajka (Smer-SD) che totiž otvoriť rozpočet a nájsť viac peňazí. Čiastka, ktorú na tento účel vyhradila župa je podľa neho „pľuvancom“, keďže podobný obnos plánuje dať radnica iba na opravu lávky.

Podľa zástupcov Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) nejde o kozmetickú úpravu, ale o „prvý krok k dvojmiliónovej rekonštrukcii,“ ktorú si zlý stav mosta vyžaduje. Technológia nasledujúcich opráv by už podľa nich celkovú uzávierku mosta nevyžadovala. Zopakovali, že dodávateľa stavby zmluvne zaviažu, aby práce prebiehali nonstop, čím by sa mohlo skrátiť ich trvanie na päť týždňov.

Najdlhšie diskutovanou témou bolo náhradné premostenie. Zástupcovia dotknutých samospráv v tejto veci rokovali včera na ministerstve obrany. „Hlavnou podmienkou, aby nám mohla armáda pomôcť je vyhlásenie mimoriadnej situácie,“ povedal starosta obce Banka Jaroslav Janeček a dodal: „Domnievame sa, že táto mimoriadna situácia na Krajinskom moste nastala, pretože jeho stav je hodnotený ako veľmi zlý. Aj keď statik nepovedal, že priamo ohrozuje životy a zdravie, bolo by dobré sa s ním poradiť, či nie je možné vyhlásiť mimoriadnu situáciu.“

Ďalej dodal, že pri pontónovom moste je problém s bezpečnosťou. Informácie o tom, či by ho mohla s obmedzovaniami využívať aj verejnosť sa rôznia. Hovorkyňa ministerstva obrany pre PNky minulý týždeň uviedla, že obojstranná premávka by bola možná iba pre osobné autá s maximálnou rýchlosťou 30 km/h. Iné zdroje uvádzajú, že takéto premostenie môže využívať iba armáda a špeciálne školení vojaci. V minulosti nebol nikdy pre motoristickú verejnosť pontónový most sprístupnený.

V roku 1991 slúžilo obyvateľom Piešťan a okolitých obcí montované premostenie Bailey Bridge. Vlastníkom takejto konštrukcie je podľa dostupných informácií Únia vojnových veteránov SR. Ide však o alternatívu, ktorá je efektívna pri dlhodobom využívaní. Pred troma rokmi o nej uvažovali v Hlohovci, ale aj kvôli finančnej náročnosti ju zavrhli.

Kompetentní preto aj naďalej počítajú s alternatívou obchádzok cez Lúku a Hlohovec. To sa nepozdáva hasičom, ktorým sa predĺži dojazdový čas najmenej o 30 minút a na Kúpeľnom ostrove nemôžu mať mať odstavenú všetku potrebnú techniku, nakoľko jej nemajú dosť pre oba brehy Váhu.

K otázke odpustenia diaľničných poplatkov na obchádzkovej trase cez Lúku sa zástupcovia Správy a údržby ciest TTSK nevedeli vyjadriť. Národnú diaľničnú spoločnosť o to požiadala piešťanská radnica, ale zatiaľ nedostala jej stanovisko.

Pre viac informácií čítajte aj: Zlý stav Krajinského mosta vyžaduje opravu za 2 mil. eurKrajinský most uzavrú, aby ho rozšírili o 50 cmŽupa dá na opravu Krajinského mosta desatinu potrebných nákladovCestu na havran neopravia, pontónový most nie je istýŽenijný most bol v roku 1991 príliš hlučnýMoravanci, Bančania a Ratnovčania – vymeňte autá za bicykleStarostovia: Ťarchu uzávierky hádžu na plecia občanomBlog Doda Pullmanna: Gómbíky s vegetouArmáda pontónový most má, ale kraj oň nepožiadalNádej na pontónový most ešte nezomrelaŽupa na variante bez pontónového mosta trvá, zakročiť by mali krajskí poslanciPodnikatelia: Uzavretie Krajinského mosta bude pre nás likvidačné

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články