Connect with us

Aktuality

Rok 2017 priniesol množstvo udalostí, pozrite sa aký bol prvý polrok

Published

on

Portál PNky.sk priniesol v roku 2017 svojim čitateľom v rubrikách Aktuality, Šport, Kultúra, Koktail, Straty a nálezy, Blogy, Názory viac ako 2-tisícky článkov týkajúcich sa udalostí v Piešťanoch a okolí. Dozvedieť sa vďaka nim mohli o aktuálnom dianí, pripravovaných podujatiach, úspechoch na poli športu, ale aj udalostiach, ktoré ovplyvňovali život v meste. Pozrite sa na prehľad toho najdôležitejšieho čomu sme sa venovali na našich stránkach v prvom polroku.

Január

Začiatok roku 2017 sa niesol v znamení chladného počasia, ktoré prinieslo zamrznuté jazero Striebornica, Červeník a ľadová plocha pokryla aj rieku Váh i Sĺňavu, ktorú na netradičné kúpanie v ľadovom bazéne využili otužilci. Pevnosť ľadu vyskúšali aj piešťanskí hasiči, ktorí trénovali vyťahovanie človeka preboreného do ľadovej vody. Snehová nádielka motivovala k vytvoreniu snehuliaka symbolizujúceho Ľudovíta Wintera, v parku sa dlho nepobudol, pretože zničili ho vandali. 

Mimoriadny ohlas mal článok týkajúci sa strateného psíky rasy Husky, ktorý vytrvalo čakal na svojich majiteľov. Venovali sme sa aj plesovej sezóne a špeciálnemu obleku, ktorý pre paracyklistu Jozefa Metelku navrhli a ušili miestny návrhári. Zimné obdobie prinieslo aj dobročinnú akciu, popredné reštaurácie v meste navarili pre núdznych Polievku zo srdca. Smutná správa prišla z mesta Vrbové, kde skonal známy bezdomovec Torez. Polícia sa činila v obci Modrová, kde na chate prekvapila výrobcov drog s pervitínom v hodnote 800 000 eur. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Trnava vydal opatrenia a odporúčania, nakoľko u uhynutých labutí bola potvrdená vtáčia chrípka.

Február

Druhý mesiac v roku v meste rezonoval prípad „reštauračného podvodníka„, ktorý navštívil viaceré prevádzky na Slovensku i v Piešťanoch. Pátranie po mužovi riadil aj nový riaditeľ miestneho policajného útvaru, stal sa ním Štefan Plášek. Našťastie nemusel pátrať po zmiznutom Barlolámačovi, ktorý sa vydal na „prechádzku“ vďaka miestnemu grafikovi. Diskutovanou témou bolo zrušenie mítingu strany Mariána Kotlebu, ktorý sa mal konať v priestoroch Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany, nahradilo ho kultúrne podujatie mesta. Na piešťanskom letisku pristálo jedno z najväčších lietadiel na svete, na pristávaciu plochu totiž dosadol Iliušin Il-76

Miestni vandali vo februári nezaháľali, krátko po dokončení rekonštrukcie totiž posprejovali fasádu Vily Dr. Lisku. Zastupiteľstvo na svojom zasadnutí zvolilo nového hlavného kontrolóra, stal sa ním Martin Svorad.

Marec

Dobrá správa prišla začiatkom pre zvieratá na ranči Cawalero, veterinárnej správe sa ich totiž podarilo na druhýkrát odobrať. Ambiciózny projekt Beethovenova alej sa ocitol v dlhoch a pozemky putovali na predaj prostredníctvom dražby. Leopoldov sa mohol v uplynulých rokoch tešiť z jedného z najväčších antikvariátov, Europik Tibora Ďuráka našiel po smrti majiteľa dočasne nové miesto v Trnave. Opatrnosť museli zvýšiť majitelia psov, nakoľko prišlo k niekoľkým otravám. Postu viceprimátora sa vzdal Michal Hynek, ktorý sa chcel naplno venovať podnikaniu a činnosti v hnutí Sme Rodina. Potešujúca správa prišla naopak od spoločnosti Arriva, ktorá sa rozhodla prevádzkovať priame vlakové spojenie do Prahy z Piešťan každý deň. 

Apríl

Mesiac bláznov sme zahájili tradične s humorom, správy o „vajcovke“, ktorá vytryskla na Ahoji, ale aj o chystanom premenovaní obce Banka. Priestor pri obchodom dome Prior zaplnili trhovníci, ktorí predávali najrôznejšie farmárske a remeselné výrobky. Piešťany navštívila v súvislosti s výročím založenia letiska Ruzyně delegácia, ktorá priletela z Brna po trase niekdajšej linky. Letisko Piešťany bolo aj témou ďalšieho článku, k nevyplateným odmenám sa dostal prvý z bývalých manažérov.

Piešťanec, ktorý sa vydával za mentálne retardovaného, obral štát o tisíce eur na sociálnych dávkach. Obyvateľov Lipovej ulice vystrašil pád stromu na parkovisku. Pri parku sa stala nehoda, ktorá skončila úrazom motocyklistu. Domoss otvoril novú predajňu, ktorá odvtedy ponúka komplexnú ponuku tovarov.

Vandal v apríli pošpinil hákovým krížom pamätník v parčíku pri Gymnáziu Pierra de Coubertina. Čin začala vyšetrovať policajná jednotka bojujúca proti extrémizmu a kukláči zatýkali v Piešťanoch v súvislosti s iným prípadom, ktorý sa týkal drogovej trestnej činnosti

Máj

Vrbovčanka Veronika Fidlerová sa stala začiatkom mesiaca máj Majsterkou Slovenska v bikini fitness. Výdatné zrážky a topiaci sa sneh priniesli nárast hladiny Váhu, ktorý zaplavil časť Lida.

Smutná správa prišla z neďalekého Ostrova, kde zomrel úspešný paralympionik Vladislav Janovjak. Ďalší útok vandalov bol nasmerovaný proti Kolonádovému mostu a Kúpalisku Eva, obe pamiatky „ozdobili“ sprejom, mesto reagovalo nainštalovaním kamerového systému. Mesto Piešťany ocenilo osobnosti, slávnostný galavečer sa tentoraz konal v Dome umenia.

Množstvo milovníkov gulášu i tento rok v máji prilákalo podujatie v bufete Dino, víťazmi v súťaži gulášmajstrov sa stali Labužníci. Zmeny nastali vo vedení Hokejového klubu Havrani, cieľmi boli stabilizácia financovania, marketingových aktivít, zapojenie rodičov do fungovania klubu. Obyvateľov a návštevníkov mesta potešili tradičné umelecké remeslá, ktoré opäť zavítali na Kúpeľný ostrov. Na Prednádraží vznikol podmorský svet, ktorý vytvorili deti.

Obľúbený CityFest sa tento rok konal po prvýkrát v ohradenom areáli, Námestie slobody si roztancovali kapely Slniečko, Polemic, či King Shaolin. Križovatka ulíc Bratislavská a Dominika Tatarku sa stala dejiskom desivo vyzerajúcej nehody, len zázrakom sa pri nej nikto vážnejšie nezranil.

Jún

Začiatok mesiaca jún nepotešil milovníkov turistiky, nakoľko ktosi podpálil motorest na Havrane. Zarážajúca správa prišla aj priamo z centra mesta, keď neznámy páchateľ tesne pred slávnostným otvorením kúpeľnej sezóny vykradol a poničil viaceré fontány

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny prilákalo do centra Piešťan v uplynulom roku tisíce obyvateľov i návštevníkov mesta, ktorý si užili dopoludnia i popoludní bohatý kultúrny program. Jedinečné podujatie pre rodiny s deťmi sa podarilo pripraviť aj zástupcom Materského centra Úsmev a dobrovoľníkom, Prechádzku rozprávkovým parkom si užili deti i rodičia.

Netradičnú a nie práve inteligentnú zábavku si našiel pár, ktorý cestou z centra mesta poškodil viaceré autá. Koniec roka priniesol párty študentov Hotelovej akadémia Ľudovíta Wintera a podujatie Idem na fest, hlučná hudba však poriadne nahnevala obyvateľov lokality v blízkosti Lodenice. Národná kriminálna agentúra spustila v mesiaci jún v Piešťanoch boj s extrémizmom, vykonala domovú prehliadku, po ktorej nasledovalo zatýkanie. Príslušníci Policajného zboru mali plné ruky práce aj v Drahovciach, žena sa cez obec rútila rýchlosťou viac ako 100 kilometrov za hodinu, policajti ju nakoniec sprevádzali do nemocnice. Poriadnu dávku zábavy ponúkol na začiatku leta festival Topfest, ktorý ponúkol desiatky koncertov rôznych známych interpretov.

-lt/Zdroj: archív/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články