Connect with us

Aktuality

Rodiny s deťmi strávia leto v Karibiku

Published

on

Jednotlivci, súkromné firmy aj Služby mesta Piešťany pomáhajú postaviť nové detské ihrisko pre najmenšie deti pri Materskom centre Úsmev.

Mesto Piešťany prenajalo občianskemu združeniu Materské centrum ÚSMEV pozemok na ulici Andreja Hlinku za symbolické euro. „Celé sa to začalo ešte vo februári. V prvom rade bolo potrebné zistiť komu patrí pozemok, nakresliť projekt a podať žiadosť o prenájom pozemku, ktorá prešla schvaľovacím procesom komisiami MsÚ, mestskou radou a nakoniec mestským zastupiteľstvom. S odborným nákresom projektu nám pomohla poslankyňa Eva Wernerová. V máji bola podpísaná nájomná zmluva,“ povedala o začiatkoch prípravy ihriska Dáša Dzurechová predsedníčka MC ÚSMEV.

[singlepic id=14770 w=320 h=240 float=left]Ihrisku Karibik dominuje pieskovisko v tvare plachetnice, ktoré už je na pozemku nainštalované aj s hracím domčekom – prístavom. Oplotenie ihriska čoskoro postavia Služby mesta Piešťany. „Máme už vyrobené dekorácie, ktoré chceme povešať na rybársku sieť na plote. Sú to rôzne farebné rybičky a mušličky…. Celé prostredie bude zladené v morskom štýle,“ doplnila Dáša Dzurechová.

Okrem plota ešte chýbajú 2 pružinové hojdačky, ktoré sa budú montovať v najbližších dňoch. Názov vznikol vďaka lodi – pieskovisku, ktorá na ihrisko „doplávala“ koncom mája. Správnej lodi nesmie chýbať veľká plachta a kormidlo. „Plachtu – vlajku na jej stožiar zakúpil poslanec Martin Cifra. Viacero jednotlivcov prispelo hotovosťou, medzi nimi aj Rytmus,“ teší sa D. Dzurechová.

Postaviť verejné ihrisko nie je jednoduchá a ani lacná záležitosť. MC ÚSMEV venovalo veľmi veľa úsilia a energie hľadaniu partnerov – sponzorov. Prostriedky sa snažia získať aj formou grantových projektov Nadácie Orange a Nadácie Dexia Banky. Projekt bol zaslaný aj na Trnavský VÚC.

[singlepic id=14771 w=320 h=240 float=right]„Všetkým zúčastneným sponzorom patrí naša veľká vďaka. Každé zariadenie má svojho “patróna – darcu.“ Pružinovú hojdačku „kačka“ zakúpila reštaurácia Furman, hojdačku „rybka“ Vacuumschmelze a Monsalvy. Prevažovaciu hojdačku deťom venoval Lions club. Na plachetnicu okrem MC ÚSMEV prispeli PipeLife, Nelkina babička a Stavoúdržba poskytla piesok. Prístav – domček na hranie s kresliacou tabuľou darovala firma ON Semiconductor. Prevádzkový poriadok a značenie na ihrisku vyrobila spoločnosť Wai, farby na lavičky a zariadenia darovala Farbena,“ vymenúva ďalších dobrodincov predsedníčka centra.

Ihrisko, ktoré otvoria v najbližších týždňoch patrí pod správu Materského centra ÚSMEV. Bude prístupné širokej verejnosti každý pracovný deň od 8.00 do 12.00 h a od 15.00 do 19.00 h. Celkové náklady na jeho výstavbu presiahli 3000 eur.

[singlepic id=14820 w=320 h=240 float=left]Materské centrum ÚSMEV, by ešte na dotvorenie „pirátskeho“ prostredia potrebovalo nízky drevený sud alebo truhlicu. V nej budú namiesto pokladu kvety. Pomohli aj skauti, ktorí zo stromov vyrúbaných na Teplickej ulici zhotovili lavičky. Zatiaľ sa však nenašlo auto, ktoré by ich zo Skautského domu priviezlo. Zanietené mamičky, ktoré na vybudovaní ihriska pracujú, konštatovali, že ihrisko ešte stále nemá finálnu podobu a uvítali by ďalších sponzorov, ktorí by prispeli na dovybavenie. Plánujú totiž ešte napríklad nákup šmýkačky. Ak by ste chceli tento projekt podporiť, kontakty nájdete tu.

Autor: M. Palkovič Foto: MC Úsmev

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články