Nemocnica dnes odovzdala dokumenty o obstarávaní nového tomografu orgánom činným v trestnom konaní. Jej riaditeľka si nie je vedomá porušenia zákona, ale povedala, že ak to preukáže vyšetrovanie, bude znášať dôsledky.

domcekova1

REKLAMA:

420pnky1

Mária Domčeková dnes prvý raz od prepuknutia kauzy nákupu CT hovorila s novinármi. Okrem iného informovala, že spoločnosti Medical Group SK písomne navrhla dohodu o zrušení kúpnej zmluvy. V prípade kladnej odpovede začne nové verejné obstarávanie, ktoré na základe zákonných lehôt potrvá asi päť mesiacov.

Pacientom z piešťanského regiónu môže zatiaľ podľa riaditeľky slúžiť starý tomograf. Ten je aktuálne mimo prevádzky, ale jeho opätovná montáž má trvať jeden – dva dni. Akútne prípady v súčasnosti prijíma Trnavská fakultná nemocnica, na plánované vyšetrenia dochádzajú ľudia do Nového Mesta nad Váhom alebo Hlohovca.

Mária Domčeková zároveň obhajovala výhody nového tomografu oproti tomu, ktorý chcela nemocnica pod vedením bývalého riaditeľka kúpiť v roku 2012 za asi 1 mil. eur. Okrem iného uviedla, že nový prístroj Philips Ingenuity Core 128 má „oveľa nižšiu radiačnú záťaž na pacienta.“ Ďalej mal mať prístroj vybraný pred dvoma rokmi iba 64 rezové snímanie, zatiaľ čo nový zvládne dvojnásobok.

V podmienkach verejného obstarávania z roku 2012 však bolo stanovené, že nemocnica požaduje „dodávku jedného multidetektorového systému s akvizíciou minimálne 128 vrstiev.“ Podľa informácií Transparency International vtedy dokonca vyhral prístroj, ktorý dokázal urobiť až 384 (3×128) obrázkov, ale iba pomocou dodatočného spracovania. Práve na základe toho vtedy zvíťazila firma Siemens s najdrahšou ponukou. Konkurencia považovala postup víťaza za nečestný.

Podľa Márie Domčekovej odporučila zrušiť toto verejné obstarávanie ešte bývalá Dozorná rada NAW, ktorej členov delegovala predchádzajúca vláda. Správna rada, kde mali väčšinu ľudia ministerky Zuzany Zvolenskej, si tento názor osvojila a obstarávanie prikázala zrušiť.

„Nezabezpečenie finančného krytia zakúpenia nového CT zariadenia  bol tiež jeden z dôvodov zrušenia predchádzajúcej súťaže,“ konštatovala Mária Domčeková. Tomograf, na ktorý podpísala kúpnu zmluvu bol o takmer 600-tisíc eur drahší, pretože jeho cena zahŕňa aj financovanie. Neuviedla však o koľko by bol prístroj lacnejší, ak by si naň NAW nemusela požičiavať. Podľa medializovaných informácií zaplatila jedna z českých nemocníc za tomograf s rovnakým označením o asi 1 mil. eur menej.

Všetky zákonné podmienky verejného obstarávania boli podľa riaditeľky dodržané. Príslušné dokumenty už odovzdala orgánom činným v trestnom konaní. Ak vyšetrovanie preukáže porušenie zákonov, bude podľa vlastných slov znášať dôsledky.

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972