Connect with us

Aktuality

Riaditeľka pri nákupe tomografu porušenie zákona nevidí

Published

on

Nemocnica dnes odovzdala dokumenty o obstarávaní nového tomografu orgánom činným v trestnom konaní. Jej riaditeľka si nie je vedomá porušenia zákona, ale povedala, že ak to preukáže vyšetrovanie, bude znášať dôsledky.

domcekova1

REKLAMA:

420pnky1

Mária Domčeková dnes prvý raz od prepuknutia kauzy nákupu CT hovorila s novinármi. Okrem iného informovala, že spoločnosti Medical Group SK písomne navrhla dohodu o zrušení kúpnej zmluvy. V prípade kladnej odpovede začne nové verejné obstarávanie, ktoré na základe zákonných lehôt potrvá asi päť mesiacov.

Pacientom z piešťanského regiónu môže zatiaľ podľa riaditeľky slúžiť starý tomograf. Ten je aktuálne mimo prevádzky, ale jeho opätovná montáž má trvať jeden – dva dni. Akútne prípady v súčasnosti prijíma Trnavská fakultná nemocnica, na plánované vyšetrenia dochádzajú ľudia do Nového Mesta nad Váhom alebo Hlohovca.

Mária Domčeková zároveň obhajovala výhody nového tomografu oproti tomu, ktorý chcela nemocnica pod vedením bývalého riaditeľka kúpiť v roku 2012 za asi 1 mil. eur. Okrem iného uviedla, že nový prístroj Philips Ingenuity Core 128 má „oveľa nižšiu radiačnú záťaž na pacienta.“ Ďalej mal mať prístroj vybraný pred dvoma rokmi iba 64 rezové snímanie, zatiaľ čo nový zvládne dvojnásobok.

V podmienkach verejného obstarávania z roku 2012 však bolo stanovené, že nemocnica požaduje „dodávku jedného multidetektorového systému s akvizíciou minimálne 128 vrstiev.“ Podľa informácií Transparency International vtedy dokonca vyhral prístroj, ktorý dokázal urobiť až 384 (3×128) obrázkov, ale iba pomocou dodatočného spracovania. Práve na základe toho vtedy zvíťazila firma Siemens s najdrahšou ponukou. Konkurencia považovala postup víťaza za nečestný.

Podľa Márie Domčekovej odporučila zrušiť toto verejné obstarávanie ešte bývalá Dozorná rada NAW, ktorej členov delegovala predchádzajúca vláda. Správna rada, kde mali väčšinu ľudia ministerky Zuzany Zvolenskej, si tento názor osvojila a obstarávanie prikázala zrušiť.

„Nezabezpečenie finančného krytia zakúpenia nového CT zariadenia  bol tiež jeden z dôvodov zrušenia predchádzajúcej súťaže,“ konštatovala Mária Domčeková. Tomograf, na ktorý podpísala kúpnu zmluvu bol o takmer 600-tisíc eur drahší, pretože jeho cena zahŕňa aj financovanie. Neuviedla však o koľko by bol prístroj lacnejší, ak by si naň NAW nemusela požičiavať. Podľa medializovaných informácií zaplatila jedna z českých nemocníc za tomograf s rovnakým označením o asi 1 mil. eur menej.

Všetky zákonné podmienky verejného obstarávania boli podľa riaditeľky dodržané. Príslušné dokumenty už odovzdala orgánom činným v trestnom konaní. Ak vyšetrovanie preukáže porušenie zákonov, bude podľa vlastných slov znášať dôsledky.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články