Connect with us

Aktuality

Riaditeľka nemocnice podala trestné oznámenie o šírení poplašnej správy

Published

on

Riaditeľka piešťanskej Nemocnice A. Wintera oznámila médiam, že podáva na lekára a člena správnej rady Alana Suchánka trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy. Dôvodom je článok, s titulkom „A. Suchánek: Piešťanské CT ohrozuje životy pacientov“,  ktorý vyšiel v utorok 26. mája v periodiku Piešťanský týždeň.

IMG_4133_nemocnica

V článku chirurg vysvetľuje, že súčasný prístroj je veľmi poruchový  a častejšie nefunguje, ako pracuje.  Podľa neho tiež dostáva pacient pri jednom vyšetrení 64-krát väčšiu dávku žiarenia ako pri súčasných moderných. Tieto argumenty uviedol Alan Suchánek aj v liste, ktorý poslal minulý týždeň predsedovi vlády Slovenskej republiky Róbertovi Ficovi. Spolu s ďalšou členkou správnej rady Magdalénou Kovačovičovou sa na premiéra obrátili s prosbou o pomoc pri zadovážení nového CT.

„V súčasnej dobe je naša nemocnica vo veľmi zlej ekonomickej situácii  (len Sociálnej poisťovni dlhujeme – dlžíme 900 000.-Eur), takže nie je a ani nebude schopná si zadovážiť CT prístroj z vlastných zdrojov a v súvislosti s tým, že dlhujeme  Sociálnej poisťovni sumu, ktorú nedokážeme zaplatiť, tak nebude možné tento prístroj získať ani pomocou Eurofondov. CT prístroj v našej nemocnici je zastaraný, je viac pokazený ako funkčný, čo  skutočne ohrozuje našich pacientov na životoch. Aj vtedy, keď je CT prístroj funkčný, tak pacienti dostávajú mnohonásobne vyššie dávky žiarenia v porovnaní s prístrojmi aké sú dnes bežné v nemocniciach a táto situácia trvá v našej nemocnici už roky. Preto sa na Vás pán premiér a Vašu vládu obraciame s prosbou v mene našich pacientov a občanov nášho regiónu o pomoc pri zabezpečení nového tak veľmi potrebného CT prístroja pre našich pacientov,“ píše sa v liste.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 maj18

Riaditeľka Mária Domčeková uvádza, že správy o škodlivosti CT prístroja sú nepravdivé a môžu mať vážne následky: „Jedná sa o  zavádzajúce vyhlásenia, z dôvodu ktorých začali pacienti piešťanskej nemocnice odmietať vyšetrenia na CT prístroji, čo môže mať fatálne následky. V záujme objektívneho informovania verejnosti uvádzam, že CT prístroj, aktuálne používaný v piešťanskej nemocnici je pre pacientov bezpečný, je pravidelne prehliadaný servisnými technikmi a piešťanská nemocnica  vykonáva pravidelne skúšku dlhodobej stability prostredníctvom odbornej firmy. Výsledky radiačnej záťaže neprekračujú medzné limity. Sú evidované v centrálnom registri zdrojov ionizujúceho žiarenia. Pravidelné kontroly zariadenia vykonáva aj Úrad verejného zdravotníctva – odbor radiačnej hygieny.“

Ďalej v tlačovej správe píše, že v prípade poruchy CT prístroja je zdravotná starostlivosť pre pacientov plne zabezpečená, rovnako ako je tomu v iných zdravotníckych zariadeniach tak, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia pacienta. „Doteraz neevidujeme ani jeden prípad, aby bol pacient piešťanskej nemocnice ohrozený na živote z týchto dôvodov. Tvrdenia doktora Suchánka s atestáciou z odboru chirurgia nie sú podložené faktami, ktoré by vychádzali z odborných zdrojov, a tieto zavádzajú a ohrozujú širokú verejnosť,“ tvrdí riaditeľka.

Podľa M. Domčekovej majú vyhlásenia doktora Alana Suchánka charakter poplašnej správy, a preto na neho podala  riaditeľka nemocnice  trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.  Myslí si,  že zamestnanec piešťanskej nemocnice a člen správnej rady tým znevážil prácu vedenia nemocnice, lekárov oddelenia rádiodiagnostiky a vzbudil vo verejnosti obavu o život a zdravie, čím poškodil dobré meno nemocnice.

Kauza piešťanského CT-čka hýbe Slovenskom od októbra 2014. Lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová vtedy upozornili na predraženú cenu obstarávaného prístroja od firmy Medical Group a nezákonne kreovanú správnu radu.

Zdroj: Tlačová správa NAW

Prečítajte si aj:

Alan Suchánek apeluje na kompetentných: Doriešte situáciu v nemocnici!

Pri obstarávaní CT-čka našli kontrolóri až desať chýb

 

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články