Riaditeľka piešťanskej Nemocnice A. Wintera oznámila médiam, že podáva na lekára a člena správnej rady Alana Suchánka trestné oznámenie pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy. Dôvodom je článok, s titulkom „A. Suchánek: Piešťanské CT ohrozuje životy pacientov“,  ktorý vyšiel v utorok 26. mája v periodiku Piešťanský týždeň.

IMG_4133_nemocnica

V článku chirurg vysvetľuje, že súčasný prístroj je veľmi poruchový  a častejšie nefunguje, ako pracuje.  Podľa neho tiež dostáva pacient pri jednom vyšetrení 64-krát väčšiu dávku žiarenia ako pri súčasných moderných. Tieto argumenty uviedol Alan Suchánek aj v liste, ktorý poslal minulý týždeň predsedovi vlády Slovenskej republiky Róbertovi Ficovi. Spolu s ďalšou členkou správnej rady Magdalénou Kovačovičovou sa na premiéra obrátili s prosbou o pomoc pri zadovážení nového CT.

„V súčasnej dobe je naša nemocnica vo veľmi zlej ekonomickej situácii  (len Sociálnej poisťovni dlhujeme – dlžíme 900 000.-Eur), takže nie je a ani nebude schopná si zadovážiť CT prístroj z vlastných zdrojov a v súvislosti s tým, že dlhujeme  Sociálnej poisťovni sumu, ktorú nedokážeme zaplatiť, tak nebude možné tento prístroj získať ani pomocou Eurofondov. CT prístroj v našej nemocnici je zastaraný, je viac pokazený ako funkčný, čo  skutočne ohrozuje našich pacientov na životoch. Aj vtedy, keď je CT prístroj funkčný, tak pacienti dostávajú mnohonásobne vyššie dávky žiarenia v porovnaní s prístrojmi aké sú dnes bežné v nemocniciach a táto situácia trvá v našej nemocnici už roky. Preto sa na Vás pán premiér a Vašu vládu obraciame s prosbou v mene našich pacientov a občanov nášho regiónu o pomoc pri zabezpečení nového tak veľmi potrebného CT prístroja pre našich pacientov,“ píše sa v liste.

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 maj18

Riaditeľka Mária Domčeková uvádza, že správy o škodlivosti CT prístroja sú nepravdivé a môžu mať vážne následky: „Jedná sa o  zavádzajúce vyhlásenia, z dôvodu ktorých začali pacienti piešťanskej nemocnice odmietať vyšetrenia na CT prístroji, čo môže mať fatálne následky. V záujme objektívneho informovania verejnosti uvádzam, že CT prístroj, aktuálne používaný v piešťanskej nemocnici je pre pacientov bezpečný, je pravidelne prehliadaný servisnými technikmi a piešťanská nemocnica  vykonáva pravidelne skúšku dlhodobej stability prostredníctvom odbornej firmy. Výsledky radiačnej záťaže neprekračujú medzné limity. Sú evidované v centrálnom registri zdrojov ionizujúceho žiarenia. Pravidelné kontroly zariadenia vykonáva aj Úrad verejného zdravotníctva – odbor radiačnej hygieny.“

Ďalej v tlačovej správe píše, že v prípade poruchy CT prístroja je zdravotná starostlivosť pre pacientov plne zabezpečená, rovnako ako je tomu v iných zdravotníckych zariadeniach tak, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia pacienta. „Doteraz neevidujeme ani jeden prípad, aby bol pacient piešťanskej nemocnice ohrozený na živote z týchto dôvodov. Tvrdenia doktora Suchánka s atestáciou z odboru chirurgia nie sú podložené faktami, ktoré by vychádzali z odborných zdrojov, a tieto zavádzajú a ohrozujú širokú verejnosť,“ tvrdí riaditeľka.

Podľa M. Domčekovej majú vyhlásenia doktora Alana Suchánka charakter poplašnej správy, a preto na neho podala  riaditeľka nemocnice  trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy.  Myslí si,  že zamestnanec piešťanskej nemocnice a člen správnej rady tým znevážil prácu vedenia nemocnice, lekárov oddelenia rádiodiagnostiky a vzbudil vo verejnosti obavu o život a zdravie, čím poškodil dobré meno nemocnice.

Kauza piešťanského CT-čka hýbe Slovenskom od októbra 2014. Lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová vtedy upozornili na predraženú cenu obstarávaného prístroja od firmy Medical Group a nezákonne kreovanú správnu radu.

Zdroj: Tlačová správa NAW

Prečítajte si aj:

Alan Suchánek apeluje na kompetentných: Doriešte situáciu v nemocnici!

Pri obstarávaní CT-čka našli kontrolóri až desať chýb

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972