Connect with us

Aktuality

Riaditeľ hotela Magnólia: Členské v Rezorte Piešťany je vysoké

Published

on

Oblastná organizácia má byť prístupná pre každý subjekt cestovného ruchu. Menších údajne limituje výška  členského. Nepáči sa ani riaditeľovi hotela Magnólia.

[singlepic id=25579 w=320 h=240 float=right]„Prijatý zákon bohužiaľ nie je dokonalý. Nestanovil výšku príspevku pre pristupujúcich členov, ale ponechal to na jednotlivé oblastné organizácie. Bola to chyba. Veď nie je možné, aby v Bratislave hotel s 200 izbami platil 550 eur a v Piešťanoch 1000 eur,“ povedal o novej legislatíve na podporu cestovného ruchu riaditeľ hotela Magnólia, Vladimír Ondrejech.

Bratislavská organizácie cestovného ruchu podrobne určuje výšku členského pre jednotlivé druhy subjektov. Napríklad reštaurácie a taxi služby zaplatia 200 eur, kaviarne a kempingy 150 eur, hotely podľa počtu izieb a hviezdičiek od 200 do 550 eur. V Rezorte Piešťany rozhoduje o výške členského valné zhromaždenie. V prvom roku je povinný príspevok každého subjektu 1000 eur. Členovia môžu príspieť aj dobrovoľnou sumou.

„Myslím si, že výška príspevku bez ohľadu na kapacitu ubytovania je neúnosná a demotivujúca. Nie každý podnikateľský subjekt si to v dnešných ťažkých časoch môže dovoliť. Hrozí vytvorenie dohôd dominantných hráčov, ktorí sa budú za tieto peniaze propagovať,“ uviedol Vladimír Ondrejech.

Riaditeľka hotela Sandor Pavillon, Daniela Miháliková vysvetlila vznik modelu financovania takto: „Pri návrhu piešťanského modelu bral primátor Remo Cicutto do úvahy kúpele ako pilier, od ktorého sa odvíjali princípy vzniku organizácie, a to z dôvodu, že mali byť subjektom, ktorý vloží do organizácie okrem povinného členského aj dobrovoľný príspevok. Pokiaľ tak kúpele neučinia, tento model sa preukáže ako zlá voľba, pretože privysoký členský príspevok znemožňuje vstup do organizácie malým a menej solventným podnikateľom. Pritom jedným z cieľov organizácie má byť práve motivovanie malých podnikateľov spolupracovať a participovať na cestovnom ruchu.“

Otázne však je, či budú mať malé subjekty záujem vstúpiť aj v prípade, že prezídium predstavenstva kúpeľov 23. februára schváli dobrovoľný príspevok vo výške 19 tisíc eur.

V dlhšie fungujúcej organizácii cestovného ruchu Klaster Liptov sa zakladajúci členovia dohodli na financovaní na základe poplatku za návštevníka (súkromné subjekty) a v prípade samosprávy za návštevníka, ktorý na území mesta alebo obce prenocuje.

[singlepic id=25596 w=320 h=240 float=left]Riaditeľ hotela Magnólia ďalej povedal, že primátora žiadal o členstvo v organizácii písomne, ale ani po mesiaci nedostal odpoveď.

„Zakladajúcimi členmi sa stali tie organizácie, ktoré sa aktívne podieľali na prezentácii mesta, či už na veľtrhoch alebo výstavách a finančne na ne prispievali. Keďže hotel Magnólia s mestom na takýchto akciách nespolupracoval, nebol oslovený stať sa zakladajúcim členom. To však nevylučuje možnosť stať sa členom Rezortu Piešťany v budúcnosti. Do Rezortu Piešťany má možnosť vstúpiť ktokoľvek po kladnom rozhodnutí orgánov oblastnej organizácie cestovného ruchu,“ píše sa v stanovisku radnice.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Trendingx

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.