Connect with us

Aktuality

Rezort Piešťany založený, kúpele namiesto 20000 vkladajú zatiaľ len 1000 eur

Published

on

V piatok 10. februára sa uskutočnilo ustanovujúce valné zhromaždenie oblastnej organizácie cestovného ruchu – Rezort Piešťany. Predsedom predstavenstva sa stal piešťanský primátor Remo Cicutto. Mesto Piešťany vloží do organizácie 20000 eur a ostatní členovia po 1000 eur, čo je minimálny povinný vklad. Tisícku vložia aj Slovenské liečebné kúpele, hoci na rokovaní mestského zastupiteľstva začiatkom februára, keď mestskí poslanci odsúhlasovali výšku vkladu mesta, bolo primátorom viac ráz deklarované, že aj SLK Piešťany vložia dvadsaťtisíc eur. Dôvodom má byť, že sa ešte neuskutočnilo rokovanie predstavenstva, ktoré by schválilo výšku dobrovoľného príspevku kúpeľov nad rámec povinného vkladu (doplnené 11. 2. 2012 10:53 h).
[singlepic id=25372 w=320 h=240 float=left]Zástupcovia zakladajúcich členov Mesta Piešťany, Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, obcí Banka, Moravany nad Váhom a hotelov Park, Máj a Sandor Pavillon ešte predtým ako sa hovorilo o financiách za podpredsedu predstavenstva zvolili riaditeľa SLK Klausa Pilza. Predsedom dozornej rady sa stal zástupca SLK Piešťany Emanuel Paulech a podpredsedom poslanec MsZ Miloš Tamajka. Riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu má vzísť z výberového konania, dovtedy bude dočasným riaditeľom primátor Piešťan Remo Cicutto, podľa ktorého by mal byť nový výkonný riaditeľ vybraný výberovým konaním do dvoch mesiacov.
„Ako prvé je potrebné podať budúci týždeň žiadosť o registráciu združenia. Nasledovať budú bežné veci ako založenie účtu, požiadanie o identifikačné číslo, uzatvorenie nájomnej zmluvy na priestory, kde bude združenie sídliť, vytvorenie loga a webového portálu. Najdôležitejšie bude pripraviť jednotnú prezentáciu a plán, na ktorých podujatiach a veľtrhoch budeme prezentovať združenie. Úplne najdôležitejší bude odobriť si drobný plán aktivít na rok 2012 a povedať si, do čoho sa pôjde a do čoho sa [singlepic id=25379 w=320 h=240 float=right]nepôjde a samozrejme spraviť dlhodobú stratégiu celého združenia, kam má smerovať,“ informoval o predostretom pláne činnosti na najbližšie obdobie Remo Cicutto.
Na otázku o ideálnom počte členov reagoval primátor slovami: „Počet členov nie je limitovaný. Som za to, aby každý kto participuje na cestovnom ruchu bol členom tohto združenia. Pri tvorbe zákona som chcel, aby sa vytvoril mechanizmus taký ako je v iných krajinách, najbližšie v Rakúsku, kde sú rozkategorizované podnikateľské subjekty ešte do skupín a všetci sú povinní byť členmi aj so svojimi povinnosťami ako je členský príspevok. Objem členského príspevku je rozlíšený práve kategorizáciou, od hotelov až možno po malého remeselníka, ktorý sa samozrejme nebude podieľať takým členským príspevkom ako kategória A. Ale jednoducho, keďže benefituje, musí sa aj podieľať na týchto aktivitách svojimi príspevkami.“ Tento plán sa však primátorovi nepodarilo presadiť, a tak členstvo v oblastnej organizácii cestovného ruchu u nás nie je povinné.
Nová oblastná organizácia cestového ruchu má podporiť činnosť svojich členov pri tvorbe a realizácii koncepcie rozvoja cestovného ruchu na území svojej pôsobnosti. Cieľom združenia je vytvoriť konkurencieschopnú destináciu na európskom a medzinárodnom trhu cestovného ruchu, zvýšiť návštevnosť, počet prenocovaní či zlepšiť obraz regiónu ako destinácie cestovného ruchu.

[nggallery id=1406]

Text a foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články